Emniyet “Gercüş’te ne oldu?” diye soranların peşine düştü: 27 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Halk Gercüş'teki toplu tecavüz olayının neden örtbas edilmeye çalışıldığını soruyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Batman Valiliği ise ayrı ayrı yayımladıkları açıklamalarla Gercüş'te ne olduğunu soranlara gözdağı vermeyi tercih ediyor

Emniyet “Gercüş’te ne oldu?” diye soranların peşine düştü: 27 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Batman Gercüş’te aralarında asker, polis ve korucuların da olduğu iddia edilen 27 kişinin bir çocuğa tecavüz ettiği haberinin basına yansıması sonrası sosyal medya kullanıcıları  #GercüşteNeOluyor etiketiyle tepkilerini dile getirerek birçok paylaşım yaptı.

EGM’den gözdağı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ise bugün (7 Aralık) yazılı bir açıklama yayımlayarak, Gercüş’te ne olduğunu açıklamak yerine Gercüş’te ne olduğunu soranlara gözdağı vermeyi tercih etti:

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 05/12/2020 tarihinde Batman İli Gercüş İlçesinde meydana gelen cinsel taciz olayını bölücü örgütün müzaheretiyle tamamen algı operasyonu olarak nitelendiren EGM  sosyal medyada dezenformasyon yapan 27 şahıs tespit edilerek adli süreç başlatılmıştır.

Türk Polis Teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz.

Batman Valiliği: “Hiçbir kamu görevlisi sanık da tanık da değildir”

Konuyla ilgili Batman Valiliği de internet sitesinden bir açıklama yayımlayarak, Gercüş Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına rağmen yayın yapmaya devam eden medya kuruluşları ile haberleri yaymaya çalışan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Batman ili Gercüş ilçesinde mağdur çocuk P.Ö.’nün cinsel istismara maruz kalması olayı ile ilgili olarak kamuoyunun aydınlatılması ihtiyacı hasıl olmuştur:

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 05.12.2020 tarihli basın açıklamasında belirtildiği gibi titizlikle yürütülen soruşturmada ne sanık ne de tanık olarak hiçbir kamu görevlisinin adı geçmemektedir. Hal böyle iken Bölücü Terör Örgütü’ne müzahir bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında tamamen yalan ve maksatlı bir biçimde asker, polis ve korucularımızın olaya karıştığı iddia edilmektedir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur