Rusya açıkladı: İdlip’te TSK konvoyu hedef alındı, iki asker yaralandı

Rusya Savunma Bakanlığı, TSK konvoyunun İdlip’in güneyindeki Sfuhun köyünden geçişi sırasında militanların yola döşediği mayının patladığını ve iki Türk askerinin yaralandığını açıkladı

Rusya açıkladı: İdlip’te TSK konvoyu hedef alındı, iki asker yaralandı

Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki 5 Mart tarihli Moskova mutabakatı sonrası İdlip vilayetinde TSK’nin hedef alındığı saldırılar artıyor.

Saha kaynakları, İdlip’in güneyindeki Cebel ez-Zaviye bölgesinde bulunan Sfuhan köyü yakınlarında TSK konvoyunun hedef alındığını bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı,militanların yola döşediği mayının patladığını ve iki Türk askerinin yaralandığını açıkladı.

Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen Muraselon’un editörü Yusha Yuseef, TSK konvoyunun, militanların kontrolündeki köyden geçişi sırasında bir mayının patladığını ve bunun sonucunda birkaç Türk askerinin yaralandığını, bir zırhlı aracın da tahrip olduğunu öne sürdü.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı ise TSK konvoyunun Sfuhan-Fulayfil arasındaki yoldan geçişi sırasında bir mayının infilak ettiğini belirterek saldırıdan Suriye ordusunun sorumlu olduğunu öne sürdü.

Step de saldırı sonucu birkaç Türk askerinin yaralandığını ve bir zırhlı aracın da hasar gördüğünü kaydetti.

Saldırıya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama yapılmadı.

Rusya: İdlip’te devriye sırasında iki Türk askeri yaralandı

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlip’te militanların yola döşediği mayının patlaması sonucu, bölgede devriye görevi yapan Türk askerlerinden ikisinin yaralandığını açıkladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, dün (24 Mart) yaptığı basın toplantısında, “24 Mart günü, İdlip bölgesinin Sfuhun köyü yakınlarında devriye yapan Türk konvoyunun geçişi sırasında, teröristlerin yerleştirdiği el yapımı mayın patladı. Patlama sonucu 2 zırhlı araç zarar gördü. İki Türk asker yaralandı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kontrolünde olmayan militan grupların İdlip bölgesindeki durumu istikrarsızlaştırma yönündeki çabalarına devam ettiğini söyleyen Juravlyov, Nusra’nın (şimdiki adıyla Heyet-i Tahrir’uş Şam) yerleşim yerlerine yönelik 7 saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Bir haftada ikinci saldırı

5 Mart tarihli mutabakat sonrası taraflar, Lazkiye ile Halep’i birbirine bağlayan M4 otoyolu üzerinde ortak devriye yapma kararı almış, ancak Heyet-i Tahrir’uş Şam ve Hurras ed-Din gibi cihatçı gruplar bunu engellemek amacıyla otoyol üzerindeki bir köprüyü havaya uçurmuştu.

Buna rağmen 15 Mart’ta Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’teki M4 otoyolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla birinci Türk-Rus ortak kara devriyesinin icra edildiğini duyurmuştu.

RUS-TÜRK ORTAK DEVRİYESİ FİYASKOYLA BAŞLADI: TSK, RUSYA VE CİHATÇILAR ARASINDA SIKIŞIYOR

19 Mart’ta ise El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din’in (Dinin Muhafızları), TSK konvoyuna yönelik saldırısı sonucunda iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de yaralanmıştı.

SAVAŞ BOYUT DEĞİŞTİRİYOR: İDLİP’TE CİHATÇILARIN SALDIRISI SONUCU İKİ ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi de 23 Mart’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İdlip’te M4 otoyolunda ortak Rus-Türk devriyeleri yapılmasını engelleyen “radikal grupları” etkisiz hale getirmeyi taahhüt ettiğini ve bunun için Ankara’ya süre verildiğini açıklamıştı.

RUSYA SÜRE VERDİ: “TÜRKİYE, ORTAK DEVRİYELERİ ENGELLEYEN RADİKAL GRUPLARI ETKİSİZ HALE GETİRMEYİ TAAHHÜT ETTİ”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur