Savaş boyut değiştiriyor: İdlip’te cihatçıların saldırısı sonucu iki asker yaşamını yitirdi

AKP iktidarı İdlip’e yönelik askeri sevkıyatı sürdürürken, 5 Mart mutabakatı gereği bir tampon bölge olması gereken M4 otoyolu çevresinde çatışmalar karmaşık bir hal alarak devam ediyor. El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din (Dinin Muhafızları), TSK konvoyuna yönelik saldırısı sonucunda iki asker yaşamını yitirdi

Savaş boyut değiştiriyor: İdlip’te cihatçıların saldırısı sonucu iki asker yaşamını yitirdi

Ne 5 Mart’ta Moskova’da ilan edilen mutabakat ne de bütün dünyada gündemin ilk sırasına yerleşen koronavirüs pandemisi… AKP iktidarı İdlip’e yönelik askeri sevkıyatı sürdürürken, Türkiye ve Rusya hükümetleri arasında imzalanan 5 Mart mutabakatı gereği bir tampon bölge olması gereken M4 otoyolu çevresinde de çatışmalar devam ediyor.

AKP iktidarının cihatçıları geri çekmeyi vadettiği bölgede böylesi bir çekilme gerçekleşmediği gibi TSK ile Suriye ordusu arasında da yer yer karşılıklı top atışları yaşanıyor. Ancak tek gerilim TSK ile Suriye ordusu arasında değil. Artık TSK ile cihatçı gruplar arasında da gerilim tırmanıyor.

TSK birlikleri, AKP iktidarının Rusya’ya verdiği taahhütler ile bu taahhütlerin yerine getirilmesine rıza göstermeyen cihatçı gruplar arasında ateş hattında duruyor.

Bugün TSK ve Suriye ordusunun M4 (Lazkiye-Halep) otoyolu çevresinde askeri gerilim tırmanırken iki askerin daha yaşamını yitirdiği öğrenildi.

20.20 itibariyle konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da Suriye’de gerek muhaliflere gerek hükümete yakın haber kaynakları, askerlerin ölümüne yol açan bombalı saldırının TSK konvoyunun geçişi sırasında El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din (Dinin Muhafızları) tarafından düzenlendiğini ve TSK ile cihatçı grup arasında çatışmaların yaşandığını belirtiyor.

Halep milletvekili Fares Shehabi ise yaşananları “Erdoğan’ın kendi terör grupları Türk askerlerini patlayıcılarla hedef aldı” diye duyurdu.

Yaşamını yitiren askerler; Sivas nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Ramazan Nayir (25) ile Maraş nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Oğuz Taş.

MSB duyurdu: Radikal grupların roketli saldırısında…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlip’te cihatçıların TSK’ye yönelik saldırısını doğruladı. MSB’den yapılan açıklamada, “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde radikal grupların roketli saldırısında 2 silah arkadaşımız şehit olmuş, 1 arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla ateş altına alınmış ve misliyle karşılık verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

MSB’ye göre; 3 Şubat’ta 7 asker,1 sivil personel, 10 Şubat’ta 5, 20 Şubat’ta 2, 22 Şubat’ta 1, 26 Şubat’ta 2, 27 Şubat’ta 33, 28 Şubat’ta 1, 2 Mart’ta 1, 3 Mart’ta 3, 4 Mart’ta 1, 5 Mart’ta da 1 asker olmak üzere İdlip’te 58 kayıp verildi. Dün (18 Mart) bir askerin kalp krizi geçirerek, bugün de iki askerin cihatçıların saldırısında yaşamını yitirmesi sonucu İdlip’te hayatını kaybeden askerlerin sayısı 60’a yükselmiş oldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur