Rusya süre verdi: “Türkiye, ortak devriyeleri engelleyen radikal grupları etkisiz hale getirmeyi taahhüt etti”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye’nin İdlip’te M4 otoyolunda ortak Rus-Türk devriyeleri yapılmasını engelleyen “radikal grupları” etkisiz hale getirmeyi taahhüt ettiğini açıkladı

Rusya süre verdi: “Türkiye, ortak devriyeleri engelleyen radikal grupları etkisiz hale getirmeyi taahhüt etti”

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye’yle varılan anlaşma uyarınca Halep ile Lazkiye’yi birbirine bağlayan M4 otoyolunda yapılan ortak devriyeler ve bunu engellemeye çalışan cihatçı gruplara ilişkin açıklama yaptı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığın göre, merkezden yapılan açıklamada, “Türk tarafı, güvenlik koridorunda M4 otoyolunda ortak devriye gerçekleştiren konvoyların ilerleyişini engelleyen radikal grupları etkisiz hale getirmeye yönelik faaliyetleri en kısa sürede gerçekleştirmeyi taahhüt etti” dendi.

“M4’te ikinci devriye gerçekleştirildi”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi ayrıca, M4 otoyolunun Halep ve Lazkiye’yi birbirine bağlayan bölümünde ikinci ortak devriyenin icra edildiğini kaydetti.

23 Mart 2020’de İdlip gerilimi azaltma bölgesinde Rus-Türk mutabakatına uygun olarak, M4 otoyolunun Halep ve Lazkiye’yi birbirine bağlayan bölümünde ikinci Rus-Türk ortak devriyesi gerçekleştirildi” denilen açıklamada, güvenlik önlemleri çerçevesinde devriyenin güzergâhının kısaltıldığının altını çizdi.

Güzergâhın, “Türkiye’nin kontrolü altında bulunmayan radikal grupların provokasyonları” nedeniyle kısaltıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Teröristler, provokasyonları gerçekleştirmek için çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor” denildi.

Türkiye’ye süre verildi

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, söz konusu grupların etkisiz hale getirilmesi ve M4’teki ortak devriyelerin güvenliğinin sağlanması için Türkiye’ye süre verildiğini ekledi.

15 Mart’ta Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’teki M4 otoyolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla birinci Türk-Rus ortak kara devriyesinin icra edildiğini duyurmuştu.

RUS-TÜRK ORTAK DEVRİYESİ FİYASKOYLA BAŞLADI: TSK, RUSYA VE CİHATÇILAR ARASINDA SIKIŞIYOR

Heyet-i Tahrir’uş Şam ve Hurras ed-Din gibi cihatçı gruplar, Rus-Türk ortak devriyesini engellemek amacıyla M4 otoyolu üzerindeki bir köprüyü havaya uçurmuştu.

19 Mart’ta ise El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din’in (Dinin Muhafızları), TSK konvoyuna yönelik saldırısı sonucunda iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de yaralanmıştı.

SAVAŞ BOYUT DEĞİŞTİRİYOR: İDLİP’TE CİHATÇILARIN SALDIRISI SONUCU İKİ ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur