Rus-Türk ortak devriyesi fiyaskoyla başladı: TSK, Rusya ve cihatçılar arasında sıkışıyor

AKP iktidarı Moskova’da verdiği taahhüdü yine yerine getiremedi. Cihatçı gruplar M4 otoyolu çevresinden çekilmeyip barikatlarla yol kesme eylemleri düzenleyince Türk-Rus ortak devriyesi planlandığı gibi gerçekleştirilemedi. Türkiye cihatçıları geri çekemezse, anlaşma maddeleri uygulanmadığı için savaşın yeniden başlaması gündem gelebilecek

Rus-Türk ortak devriyesi fiyaskoyla başladı: TSK, Rusya ve cihatçılar arasında sıkışıyor

Rus Askeri Polisi ve TSK güçlerinin İdlip’te M4 otoyolu üzerindeki ilk ortak devriyesi sorunlu başladı.

Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin’in 5 Mart’ta Moskova’da varlığı anlaşma uyarınca M4 Lazkiye-Halep otoyolu 15 Mart’ta Rus Askeri Polisi ve TSK güçlerinin ortak devriyeleri ile güvenli trafiğe açılacaktı. İki ülke dışişleri bakanlarınca açıklanan mutabakat metninde “Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ayn el-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır” deniliyordu.

Ne var ki bugün ilk denemesi yapılan Rus-Türk ortak devriyesi cihatçı gruplar ve destekçilerinin otoyol üzerine barikatlar kurarak sürdürdüğü yol kesme eylemleri nedeniyle planlandığı gibi gerçekleştirilemedi.

Devriye Serakib’in batısında Suriye ordusu kontrolünde bulunan yaklaşık 2 kilometrelik sınırlı bir alanda gerçekleşti.

Savunma bakanlıklarından açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İdlip’te icra edilen 1’inci Türkiye-Rusya birleşik kara devriyesi; olası provokasyonları ve bölgedeki sivil halkın zarar görmesini önlemek amacıyla, Türk ve Rus Müşterek Koordinasyon Merkezleri arasındaki koordine sonucunda gerekli tedbirler alınarak icra edilmiştir” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise devriye güzergahının sivil halkı kalkan olarak kullanan radikal çetelerin provokasyonları nedeniyle kısaltıldığını açıkladı.

Rus tarafı ayrıca Türkiye’nin M4 otoyolu çevresindeki tampon bölgeye dair mutabakatın uygulanabilmesi “ek süre” aldığını söyledi.

Anlaşma şartları uygulanmazsa savaş yeniden başlayabilir

5 Mart Moskova Mutabakatı uyarınca ortak devriyelerle açılacak olan otoyolun kuzeyindeki 6 km’lik alan Türkiye tarafından güneyindeki 6 kilometrelik alan da Rusya tarafından kontrol edilerek güvenlik sağlanacaktı. Bu da bölgenin ağır silahlardan arındırılmasını ve El Kaide kökenli örgütler ve destekçilerinin bölgeden uzaklaştırılmasını gerektiriyor, bu da TSK’den bekleniyordu.

South Front’un haritasında mor ile işaretlenen alan M4 otoyolunda ortak devriyenin gerçekleştirileceği ve tampon bölgenin kurulacağı bölgeyi gösteriyor.

Ancak bu yönde bir gelişme yaşanmadı. Aksine Cisr el-Şuğur kasabasına üslenen Türkistan İslam Partisi’nin bölgedeki kontrolü sürüyor.

Koşullar bu şekilde kalırsa, Rusya’nın ateşkes şartları gerçekleşmediği için yeniden saldırılara başlaması ve bölgede askeri gerilimin yeniden tırmanması gündeme gelebilecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur