AKP, Suriyeli cihatçıları Libya’ya gönderecek

Saray-AKP iktidarının Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek için Suriyeli cihatçıları Libya’ya göndereceği öne sürüldü. Gönderilecek cihatçılara, Müslüman Kardeşler bağlantılı Feylak’uş Şam’ın (Şam Kolorduları) liderlik edeceği belirtiliyor

AKP, Suriyeli cihatçıları Libya’ya gönderecek

Türkiye’yi adım adım Libya’daki iç savaşa sürükleyen Saray-AKP iktidarı, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) askeri destek çağrısının ardından Libya tezkeresi için Ocak ayını işaret etmişti. AKP’nin UMH’ye destek için ayrıca Suriyeli cihatçıları Libya’ya göndereceği öne sürüldü.

Middle East Eye’den Ragıp Soylu’nun haberine göre, Libya’da konuşlandırılacak cihatçı gruplar arasında Sultan Murat Tümeni, Sukur’uş Şam (Şam’ın Şahinleri) ve Feylak’uş Şam’ın (Şam Kolorduları) bulunuyor.

Haberde, Suriye muhalefetinden üst düzey bir kaynak, Ankara’nın konuyla ilgili olarak birçok “Suriyeli isyancı grubu”na ulaştığı kaydedildi.

Türkiyeli bir kaynak da Suriyeli Türkmen militanlardan oluşan Sultan Murat Tümeni’nin de Libya’ya gönderilecek gruplar arasında olduğunu söyledi.

Haberde ayrıca, Sukur’uş Şam’ın (Şam’ın Şahinleri) planı kabul ettiği ve bazı güçlerini konuşlandırılmadan önce Türkiye’ye aktardığı ifade edildi.

İhvancı güçler başı çekecek

Müslüman Kardeşler bağlantılı Feylak’uş Şam’ın (Şam Kolorduları) Libya’ya gönderilecek cihatçılara liderlik edeceği belirtiliyor.

Suriye muhalefetinden üst düzey bir kaynak, “Trablus merkezli güçler, 2011’de Suriyeli isyancılara yardım etmek için silah ve mühimmat göndermişti. Hatta onlara yardım etmek için bazı komutanlarını bile gönderdiler” ifadelerini kullandı.

NATO’nun 2011’deki Libya istilasının ardından Libya-Türkiye-Suriye hattı cihatçı sevkiyatının ana hatlarından birine dönüşmüştü.

İlgili içerikler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur