Hafter’in donanma komutanı: “Türk gemilerini batırma emri aldım”

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’e bağlı donanmanın Kurmay Başkanı Ferec el-Mehdevi, bölgeye yaklaşacak herhangi bir Türk gemisini batırma emri aldığını söyledi

Hafter’in donanma komutanı: “Türk gemilerini batırma emri aldım”

Türkiye ile Libya’daki iç savaşın İhvancı tarafı olan “Ulusal Mutabakat Hükümeti” (UMH) arasındaki mutabakat sonrası tansiyon yükseliyor. İhvancı hükümetle çatışan Halife Hafter’e bağlı güçlerden Türkiye’ye yönelik tehdit açıklaması geldi.

Yunan televizyonu ALPHA TV’ye konuşan Hafter’e bağlı donanmanın Kurmay Başkanı Ferec el-Mehdevi, Türkiye ve UMH arasındaki anlaşmaya sert tepki gösterdi.

Rus haber ajansı Sputnik’in Greek Reporter’den aktardığı habere göre, Yunanca konuşan El-Mehdevi, Türkiye’yi tehdit ederek, “bölgeye yaklaşacak herhangi bir Türk gemisini batırma emri aldığını” söyledi.

El-Mehdevi, “Emir aldım. Türk arama gemileri varır varmaz, bir çözümüm var. Kendim gemiyi batıracağım. Hafter’den emir aldım” ifadelerini kullandı.

“Türk rüyasını yok edeceğiz”

Birkaç gün önce sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan El-Mehdevi, “Başkent Trablus’u özgürleştireceğiz. Türk rüyasını yok edeceğiz” diye yazmıştı.

Θα απελευθερώσουμε την πρωτεύουσα, την Τρίπολη, και θα καταστρέψουμε το τουρκικό όνειρο

Gepostet von ‎فرج المهدوي‎ am Samstag, 7. Dezember 2019

Ne olmuştu?

27 Kasım’da Türkiye ile UMH arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı.

Söz konusu anlaşma, Yunanistan ve Mısır başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin de tepkisini çekmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Tayyip Erdoğan, Libya’dan bir davet gelmesi durumunda Türkiye’nin bölgeye asker gönderme hakkı olduğunu savunmuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur