Erdoğan’ın beklediği savaş daveti geldi: İhvancı Trablus hükümeti kara, deniz, hava desteği istiyor

Halife Hafter güçleri tarafından kuşatılan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye'nin havadan, karadan ve denizden askeri desteğini beklediklerini açıkladı

Erdoğan’ın beklediği savaş daveti geldi: İhvancı Trablus hükümeti kara, deniz, hava desteği istiyor

Reuters, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH), Türkiye’den kara, hava ve deniz olmak üzere üç alanda askeri destek talebinde bulunduğunu açıkladı.

Tayyip Erdoğan, AKP İl Başkanları Toplantısı’ndan yaptığı konuşmada Libya’dan gelecek davete icabet edeceklerini belirterek Libya tezkeresi için Ocak ayını işaret etmiş, “İnşallah ocak ayının 8’inde, 9’unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz” demişti.

Tablus kuşatma altında

Tablus merkezi UMH, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya hükümeti olsa da, ülkede uluslararası meşruiyeti olan bir başka siyasi merkez daha bulunuyor. O da Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu tarafından desteklenen Tobruk’taki Temsilciler Meclisi.

ABD, Rusya, AB, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Hafter güçleri, Müslüman Kardeşler (İhvan) kontrolündeki UMH’yi başkent Trablus’a sıkıştırmış durumda. Hafter güçleri Trablus’un uluslararası havaalanını ve dış mahallelerini de ele geçirmiş durumda ve ilerleyişini sürdürüyor. AKP iktidarı ve Katar tarafından desteklenen UMH ise, içinde El Kaide kökenli grupların da bulunduğu milislerle kendini savunmaya çalışıyor.

AKP iktidarı 2011’den bu yana Müslüman Kardeşlere ve İslamcı milislere askeri danışmanlık ve silah desteği sağlıyor. Öte yandan Erdoğan’ın askeri desteği artırma yönündeki çıkışları ise Halife Hafter ve bölgesel destekçileri tarafından “kabul edilemez” ilan edilmiş durumda.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur