Koç Üniversitesi Hastanesi direnişi üçüncü günde: “Koç Holding’in bütün şirketlerini eylem alanı ilan ediyoruz”

Sendikalaştıkları için işten atılan Koç Üniversitesi Hastanesi işçilerinin direnişi üçüncü günde hastane önünde yaptıkları eylemde Koç Holding'e bağlı bütün şirketleri eylem alanı ilan ettiklerini ifade ederek sınıf dostlarıyla birlikte direnişi yayacaklarını belirtti

Koç Üniversitesi Hastanesi direnişi üçüncü günde: “Koç Holding’in bütün şirketlerini eylem alanı ilan ediyoruz”

Kötü çalışma koşullarına, tacize ve mobbinge karşı sendikalaştıkları için işten atılan Koç Üniversitesi Hastanesi işçilerinin direnişi üçüncü günde. İşçiler ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası temsilcilerinin yanı sıra 4. Vardiya İşçi Dayanışması, SODAP ve Öğrenci Dayanışması da eyleme desteğe geldi.

Marlboro direnişine selam

Hastane önünde konuşma yapan işçiler, kendilerinin de bağlı bulunduğu Euroserve firmasına bağlı Marlboro işçilerinin de iki ayı geçkin süredir sürdürdüğü direnişi selamladılar. İşçiler işçi düşmanlığının sadece kendilerine yapılmadığını, bu düşmanlığın Marlboro direnişindeki işçilere de yapıldığını ifade etti.

“Gerekirse İstanbul’un her yerine yayacağız eylemleri”

Taleplerini almadan bir adım geri adım atmayacağını ifade eden işçiler, direnişlerini gerekirse İstanbul’un her yerine yayacaklarını söyledi. Yapı Kredi şubeleri, Koç Holding önünün eylem alanına çevrilebileceğini ifade eden işçiler, seslerinin duyulana, taleplerinin yerine getirilene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Koç Holding’in bütün şirketlerinin eylem alanı ilan ettiklerini ifade eden işçiler, sınıf dostlarıyla birlikte direnişi yayacaklarını bildirdi.

Tacizci müdür için iki gün mühlet

Direnişçi işçilerden bir başkası ise tacizi dile getirdiği için işten atıldığını belirtti. Tacizin artık dayanılmaz geldiğini, canını acıttığını ifade eden işçi, tacizci müdür için iki gün mühlet verdi. Tacizci müdürün pazartesiye kadar kovulmaması durumunda ismini de ifşa edeceğini ifade eden işçi, şöyle devam etti:

Biz hamur değiliz. Bize şekil veremezsiniz. Bizim ne bir babaya ne bir kocaya ne bir patrona ihtiyacı var. Kimseye ihtiyacımız. Biz birbirimize yeteriz.

Öğrencilerden destek

Direnişi ziyarete gelen Öğrenci Dayanışması’ndan üniversiteliler de konuşma yaptı. Üniversiteliler tacizcilerin korunurken buna karşı çıkan işçilerin atılmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. Koç Üniversitesi Hastanesi’nde yaşananın hukuksuz olduğunu ifade eden üniversiteliler, bunun Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde nasıl açıklanacağını merak ettiklerini ekledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur