Koç Üniversitesi Hastanesi direnişi ikinci gününde: “Muhatap bulana kadar bir adım geri atmıyoruz”

Tacize, kötü çalışma şartlarına karşı sendikalaşınca işten atılan Koç Üniversitesi Hastanesi işçileri yeniden hastane önünde eylemdeydi. Emek örgütlerinin, kadınların ve üniversitelilerin de destek verdiği eylemde “Muhatap bulana kadar bir adım geri atmıyoruz” denildi

Koç Üniversitesi Hastanesi direnişi ikinci gününde: “Muhatap bulana kadar bir adım geri atmıyoruz”

Tacize, kötü çalışma şartlarına karşı sendikalaştıkları için işten atılan Koç Üniversitesi Hastanesi işçileri ile örgütlü oldukları Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) temsilcileri direnişin ikinci gününde hastane buluştu. Yapılan açıklamaya DİSK/Enerji-Sen, Kaldıraç Üniversite, 4. Vardiya İşçi Dayanışması, SODAP ve Kırkyama Kadın Dayanışması temsilcileri de destek olmak için katıldı.

Eylem Dev Sağlık-İş örgütlenme uzmanı Şilan Delipalta’nın konuşmasıyla başladı. Delipalta, yaptıkları eylemlerle işçilerin dertlerinin ne olduğunun anlaşıldığını ifade etti. Artık hastane önüne muhatap aramak için geldiklerini ifade eden Delipalta, muhatap bulana kadar da bir adım geri atmayacaklarını ifade etti.

İşverenden ilk adım

Delipalta, işverenden de ilk adımın geldiğini ifade etti. İşçilerin taşeron şirket üzerinden başka birimlerde görevlendirilebileceğini ifade ettiklerini söyleyen Delipalta, bunun kabul edilmediğini, işçilerin kendi işlerine dönmek istediklerini, güvenceli şekilde çalışmak istediklerini belirtti.

Kadın dayanışması direniş alanında

İşçilerin en büyük sorunlarından biri taciz. Erkek bir müdür, kadın işçileri sistematik olarak taciz ediyor. Sistematik tacize karşı da direnen işçilere Kırkyama Kadın Dayanışması’ndan kadınlar desteğe geldi. Tacize, şiddete ve mobbinge karşı her yerde ortak mücadele edileceğini ifade eden kadınlar, işçilerin direnişini selamladı.

Üniversitelilerden destek

Direnen işçilere bir destek de Kaldıraç Üniversite’den geldi. Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen üniversiteliler de direnişe destek açıklaması yaptı. Koç Üniversitesi’nden gelen bir üniversiteli, yakın zamanda keyfi işten atmalara karşı işçilerin yürüttüğü mücadelenin kazanımla sonuçlandığını, bu süreçte öğrencilerin de işçilerle dayanışma içinde olduğunu belirtti. Öğrencilerin yine dayanışma içinde olacağını belirten üniversiteli, işçilerin mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

Neden direniyorlar?

Söz alan işçiler neden direndiklerini, neler yaşadıklarını anlattı. İşçiler şöyle konuştu:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur