Boğaziçi Gökkuşağı Davasında karar açıklandı: 12 öğrenci beraat etti

Davanın dokuzuncu duruşmasında, 3 yıl hapis istemi ile yargılanan 12 öğrenci için isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığı kararı çıktı

Boğaziçi Gökkuşağı Davasında karar açıklandı: 12 öğrenci beraat etti

Dava, gökkuşağı bayrağıyla Kuzey Kampüse giderken alıkonulan dört öğrenciye ve onlara yapılan müdahaleyi protesto eden sekiz kişiye “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle açılmıştı.

İddianamede, öğrencilerin “uyarılara rağmen” LGBTİ+ mücadelesi temsil eden materyalleri kaldırmamaları ya da üstlerinde taşımaları yargılama konusu edilmişti. Ayrıca öğrencilerin protesto hakkını kullandıkları günlerdeki “pandemi tedbirleri” gerekçe gösterilmiş, kamu davası açılmasında yeterli delillerden biri haline getirilmişti.

Bugün (29 Aralık) görülen duruşmada savcı, öğrencilerin cezalandırılmasına yönelik mütalaasını tekrar etti.

Davayı MLSA adına takip eden gazeteci Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre duruşma salonunda avukatlar bir kez daha, yolda yürümenin de gökkuşağı bayrağının da suç teşkil etmediğini hatırlattı. Ayrıca iddianamede öğrencilerin Melih Bulu’yu protest ettiğinin yazıldığı; ancak Bulu’yu protesto etmenin de hukuka aykırı olmadığının altı çizildi. Gözaltına alınan öğrencilerden birinin polis şiddeti sonucu kaşının patladığını da hatırlatan avukatlar, devletin protesto ve gösteri hakkının kullanılmasının sağlanmasıyla ilgili pozitif yükümlülükleri olduğunu belirtti.

Öğrencilere isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getiren hakim, 12 öğrenci hakkında ayrı ayrı beraat kararı verdi.

22 Kasım’da görülen önceki duruşmada da öğrencilerin avukatlarından İrem Yener, bilirkişi raporuna itiraz ederek müvekkilinin beraatını talep etmişti. Kaos GL’nin aktardığına göre Av. Yener, bilirkişiden sanıkların görüntüde yer alıp almadığını tespit etmesinin istendiğini ancak bilirkişinin yetki sınırlarını aştığını ve şikayette bulunacaklarını söylemişti:

Bilirkişi, dosyanın konusu dahi olmayan konularla ilgili belirleme yapmıştır. Trafiğin engellenip engellenmediğinin veya sanıkların “görevli memura mukavemet” gibi dosyanın konusu olmayan başkaca suçlar işleyip işlemediğinin tespitini yapmak bilirkişinin yetki sınırları içerisinde değildir. Müvekkillerimizi hedef göstermeye ve hakim nezdinde olumsuz kanaat oluşturmaya yönelik bu bilirkişi raporu hukuka aykırıdır ve hükme esas alınmamalıdır.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur