Sendikalaşınca işten atılan Marlboro işçileri Philip Morris Genel Merkezi önünde

Sendikalaştıkları için işten atılan İzmir Torbalı’da bulunan Philip Morris (Marlboro) fabrikasının işçileri direnişin 18. gününde İstanbul'da Philip Morris Genel Merkezi önündeydi

Sendikalaşınca işten atılan Marlboro işçileri Philip Morris Genel Merkezi önünde

Fotoğraf: Evrensel

İzmir Torbalı’da bulunan Philip Morris (Marlboro) fabrikasında faaliyet yürüten Euroserve Hizmetleri AŞ işçileri, DİSK/Gıda-İş’te örgütlenince işveren 100’ün üzerinde işçiyi işten attı. Fabrika önünde direnen işçiler, direnişlerini 18. günde İstanbul’daki Philip Morris Genel Müdürlüğü önündeydi.

Eyeme DİSK/Gıda-İş yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda sendikanın temsilcileri ve ETF işçileri destek verdi. DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan yaptığı konuşmada Philip Morris’in dünya sigara piyasasının yüzde 20’sini elinde tuttuğunu ancak sıra işçilere geldiğinde hakların gasp edildiğini ifade etti.

Çalışan işçilerle dayanışma engellenmek isteniyor

Aslan, fabrikadaki 700 taşeron işçinin asıl işi yapmasına rağmen taşeron statüsünde olduğunu ve asgari ücretle çalıştırıldıklarını ifade etti. İşçilerin çok ağır koşullarda çalışmaya zorlandıklarını ifade eden Aslan, direnişteki işçilerle çalışan işçilerin de temasın kesilmeye çalışılmasına dikkat çekti.

İşçiler arasındaki dayanışmanın engellenmesi için fabrika ile direniş alanı arasına çitlerin örüldüğünü ve bezlerin gerildiğini ifade eden Aslan, direnişteki işçilerin yıllarca çalıştıkları fabrikanın tuvaletlerini kullanmasına bile izin verilmediğini dile getirdi.

Aslan son olarak işçilerin taleplerini yineledi. İşçilerin talepleri şöyle:

  • Atılan işçiler geri alınsın.
  • Ücretler insanca yaşanabilecek bir seviyeye çıkarılsın.
  • Zorunlu mesailer kaldırılsın.
  • Tüm mobbing ve baskı yöntemlerine son verilsin.
  • Sendikalı ve iş güvenceli çalışma hakkımız tanınsın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur