Cumartesi Anneleri’ne adliye önünde gözaltı

Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta eylemine katıldıkları içinde yargılanan kayıp yakınları, duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyince darp edilerek gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri’ne adliye önünde gözaltı

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemine yönelik polis saldırısında gözaltına alınan 46 kişi bugün bir kez daha hâkim karşısına çıkacaktı ancak polis Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen kayıp yakınlarını ve desteğe gelenleri darp ederek gözaltına aldı.

Galatasaray Meydanı’nın kayıp yakınlarına kapatılması üzerine Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 700. haftasında bir kez daha meydana gitmiş ancak polisin sert saldırısı ile karşılaşmıştı. Aralarında kayıp yakınlarının da bulunduğu 46 kişi de gözaltına alınmış ve haklarında dava açılmıştı.

Bugün hâkim karşısına çıkmak üzere Çağlayan Adliyesi’ne giden kayıp yakınları ve kayıp yakınlarını duruşmada yalnız bırakmak istemeyenler duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak açıklama Kağıthane Kaymakamlığı kararıyla yasaklandı.

Çağlayan’da buluşan kayıp yakınları polis tarafından ablukaya alınırken, gazeteciler de darp edilerek uzaklaştırıldı.

Eyleme katılanlar darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında kayıp yakını ve DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, SOL Parti PM üyesi Alper Taş, Halkevleri üyesi Cihan Uyanık, Av. Meriç Eyüboğlu, Av. Efkan Bolaç ve Yalçın Köse de bulunuyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur