Akbelen Ormanı’nda üçüncü bilirkişi keşfi: Şirket, işçileri eylem yapmaya zorladı

Muğla İkizköy'deki Akbelen Ormanı'na yapılmak istenen kömür madenine karşı açılan davada bilirkişi üçüncü kez keşif yapıyor. Keşif öncesi nöbet alanında buluşan İkizköylüler, şirketin işçilere işlerinin tehlikede olduğunu gerekçe göstererek Akbelen Ormanı girişinde eylem yapmaya zorladığını belirtti

Akbelen Ormanı’nda üçüncü bilirkişi keşfi: Şirket, işçileri eylem yapmaya zorladı

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi sınırları içerisindeki Akbelen Ormanı’na YK Enerji tarafından yapılmak istenen kömür madenine karşı açılan davada bilirkişi üçüncü kez keşif yapıyor. Akbelen Ormanı için en son yapılan bilirkişi keşfi sonrasında çıkan “Kömür geri dönülmez zararlar verecek ama gerekli” kararı bölgede yeniden bir keşif yapılmasının önünü açtı.

İkizköy Çevre Komitesi, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, şirketin sendika aracılığıyla işçilere işlerinin tehlikede olduklarını gerekçe göstererek Akbelen Ormanı girişinde eylem yapmaya zorladığını belirtti. Akbelen Ormanı’nı ve zeytinlikleri şirketin talanına karşı koruduklarını belirten İkizköy Çevre Komitesi, “Hiç kimse emekçilerle İkizköylüleri karşı karşıya getiremeyecek” dedi.

İkizköy Çevre Komitesi’nin çağrısıyla köylüler ve yaşam savunucuları, keşif öncesi nöbet alanında bir araya gelerek, “Akbelen için adalet”, “Akbelen yaşamak istiyor”, “Zeytinin kardeşliği yaşayacak”, “İkizköy direniyor” dövizlerini taşıdı.

“Mücadeleyi kazanmak istiyoruz”

ANKA’nın aktardığı bilgiye göre bir yılı aşkın süredir Akbelen Ormanı’nda nöbet tuttuklarını belirten İkizköylü Esra Işık şunları söyledi

Bizim mücadelemiz kömür madenine karşı üç sene önce başladı ve üç senedir devam ediyor. Bir sene önce de burada çadırda nöbet başlattık. Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’nin Akbelen Ormanı’na kömür madeni açmak için ağaç kesmeye girdiğinden beri burada çadır nöbeti başlattık. Çadır nöbetimiz 350 günü aştı. Dostlarımız ile birlikte bu mücadeleyi sahiplendik ve sonuna kadar, kazanana kadar götüreceğiz. Bugünkü keşfin iyi geçmesini diliyoruz. Haklı mücadelemizde artık kazanmak istiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur