Tanju Özcan’ın mültecilere yaptığı ayrımcılıktan dolayı Bolu Belediyesi’ne para cezası

Mültecilere yönelik düşmanca uygulamalarıyla bilinen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kentte yaşayan mültecilere su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulamasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına karar verdi. Bolu Belediyesi’ne 40 bin TL idari para ceza kesildi

Tanju Özcan’ın mültecilere yaptığı ayrımcılıktan dolayı Bolu Belediyesi’ne para cezası

Mültecilere yönelik düşmanca uygulamalarıyla bilinen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 2021 Kasım ayında belediye meclisi’nde aldığı kararla kentte yaşayan yabancıların su ücretlerinin dolar kuru üzerinden tahsil edileceğini, nikah ücretlerinin de 100 bin TL olacağını bildirmişti.

DHA’dan Caner Ünver’in haberine göre Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK), Bolu Belediyesinin yabancılara yönelik su kullanımı ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulamasına ilişkin başlattığı resen inceme sonuçlandı. TİHEK, yapılan uygulamada ayrımcılık ihlali yapıldığına hükmederek Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

TİHEK tarafından yayımlanan kurul kararında şu ifadelere yer verildi:

Somut olayda Belediye Meclisi kararının evlenme ve aile kurma hakkı ile suya erişim hakkı kapsamında, Suriyeliler ve Iraklılar başta olmak üzere oturma iznine sahip olmayan veya yeterli bir oturma iznine sahip olmayan yabancılara yönelik olarak belediyenin sunduğu nikah, su gibi hizmetlerde ırk ve etnik köken temelinde ayrımcılık içerdiği görülmektedir. Yukarıda da değinildiği üzere, bir kişinin ırkı, ulusal veya etnik kökeni nedeniyle, daha olumsuz ve haklılaştırılamayan bir muameleye maruz bırakılması ya da yalnızca ırkı veya ulusal ve etnik kökeni nedeniyle, kamuya açık yerlere ve hizmetlere erişiminin engellenmesi, hem ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, hem de ulusal hukukumuz tarafından yasaklanmıştır. Söz konusu karar, ilde bulunan yabancılara yönelik aile kurma ve evlenme hakkı ile yeterli ve temiz suya erişim hakkı kapsamında haklılaştırılamayan, orantısız ve makul bir gerekçeye dayanmayan farklı bir muamele olduğundan 6701 sayılı Kanun’un 3’üncü maddesinde düzenlenen ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur