Kadın Savunması’ndan Taksim’de 1 Mayıs çağrısı: “Dünya bizim emeğimiz üzerinde dönüyor”

Kadın Savunması, İstiklal Caddesi'nde yaptığı yürüyüşle bütün kadınları 1 Mayıs'a çağırdı. Eylemci kadınlar görünmeyen emeği sesini yükseltmeye çağırırken çevrelerini saran polis daha sonra 6 kadını gözaltına aldı. Kadın Savunması üyeleri bir süre gözaltında tutulduktan sonra akşama doğru serbest bırakıldı

Kadın Savunması’ndan Taksim’de 1 Mayıs çağrısı: “Dünya bizim emeğimiz üzerinde dönüyor”

Kadın Savunması Taksim’de 1 Mayıs çağrısı yaptı. İstiklal Caddesi’nde Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden Demirören AVM önüne kadar yürüyen kadınlar yaptıkları konuşmada yoksullaşma dalgasından en çok kadınların etkilendiğine dikkat çekti.

Kadınlar ellerinde görünmeyen ve karşılığı ödenmeyen emeklerini simgeleyen temizlik bezleri, çamaşır suları, bulaşık eldivenleri, bebek bezleri ve dosya taşıdı.

Yürüyüş sırasında kadınlar şunları söyledi:

Bugün Türkiye’de ortalama bir paket ped fiyatı 74 lira, bir paket çocuk bezinin fiyatı 250 lira. En temel ihtiyacımız olan hijyen ürünlerine dahi erişemez durumdayız. Ped, çocuk bezi lüks değildir ve pedin ücretsiz olması için haydi 1 Mayıs’a!

Evde ne pişeceğini düşünmek zorunda kalanlar bizleriz, evin temizliğini yapmak zorunda bırakılanlar bizleriz, bunların karşılığında aldığımız ücret ise kocaman bir sıfır! Ücretsiz emeğimizin sesini duyurmak için haydi 1 Mayıs’a!

Ücretli emeğimiz ucuzlaştırılıyor, sömürülüyor. Pandemide, ekonomik krizde işten ilk çıkarılan kadınlar! İş yerlerinde mobbinge uğramadan, güvenceli çalışarak, eşit ücret almak için haydi 1 Mayıs’a!

LGBTİ+’ların işyerlerinde ve hayatın her alanında yaşadıkları tacize, tecavüze, ayrımcılığa, nefrete karşı patronsuz pezevenksiz bir dünya için haydi 1 Mayıs’a!

Yağ alamıyoruz, şeker alamıyoruz, temel gıda ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Evin bütün yükü biz kadınların üzerinde. Evlerimizde kaynamayan tencerelerimiz ve tavalarımızla feminist isyanın sesini yükseltmek için haydi 1 Mayıs’a!

Her gün yeni zamlarla daha da yoksullaşıyoruz. Faturaları ve kirayı ödemeye çalışırken sürekli tasarruf yapmak zorunda kalıyoruz. Asgari ücretin 7’de 1’i akbile gidiyor, ulaşım hakkımızı kullanamıyoruz. Geçinemiyoruz, krizin faturasını biz kadınlar ödemeyeceğiz. Haydi 1 Mayıs’a!

20 yıldır AKP iktidarının kadın düşmanı politikaları yüzünden her gün sömürülüyoruz, şiddete uğruyoruz ve katlediliyoruz. Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. Bu yüzden feminist isyanımızla haydi 1 Mayıs’a!

Kadınlar gözaltına alındı

Yürüyüş sırasında kadınların önünü kesen polis Kadın Savunması üyesi 6 eylemciyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kadınlar, saatlerce araçta bekletildi. Taksim EAH önünde yaklaşık 2 saat bekletilen muayenelerin ardından ifadeleri alınmak üzere Beyoğlu Güvenlik Şube’ye götürüldü. Kadınların ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur