Uluslararası Feministler Birliği: “Trans karşıtlığının faşist bir ideoloji olduğunu anlayın”

Uluslararası Feministler Birliği’nin Berlin 8 Mart’ına çağrı metninde "Trans* kadınlar kadındır. Bunu kabul etmeyen davetli DEĞİL. Bunun (trans karşıtlığının) faşist bir ideoloji olduğunu anlayın" denildi

Uluslararası Feministler Birliği: “Trans karşıtlığının faşist bir ideoloji olduğunu anlayın”

Sinem Deniz, Uluslararası Feministler Birliği’nin Berlin 8 Mart’ına çağrı metnini KaosGL için Türkçeleştirdi. KaosGL’nin haberine göre metnin tamamı şöyle:

Irkçılık, trans*mizojini, kuirfobi, cinsiyetçilik ve cis erkeklerin katılımına karşı NET bir açıklama yapmak istiyoruz.

Biz, Uluslararası Feministler Birliği, farklı gruplardan, ağlardan ve/veya bireylerden oluşan tengarenk kadınlar, translar, interseksler ve non-binaryler, BIWOC* ve TIN* göçmenler ve mültecileriz.

Bizim feminizmimiz kesişimsel ve mücadelemiz ırkçılığa, kolonyalizme, kapitalizme, emperyalizme ve patriyarkaya karşı. Irkçılığa karşı, beyaz olmayan cis erkeklerle ve kapitalizme karşı herkesle ortak bir mücadele paylaştığımızı biliyoruz, ama bu yürüyüşün odağında, kadınların, transların, intersekslerin ve non-binarylerin özsavunması ve öz örgütlenmesi var. Öznelliğimiz, mücadelemizin önemli bir unsuru. Sisteme karşı örgütlenebilmek, direnebilmek ve mücadele edebilmek için bunu hayata geçirmemiz gerekli. Bu da cis erkekler davetli değildir anlamına geliyor.

Trans* kadınlar kadındır. Bunu kabul etmeyen davetli DEĞİL. Bunun (trans karşıtlığının) faşist bir ideoloji olduğunu anlayın.

Seks işçiliği işçiliktir. Bunu kabul etmeyen de davetli DEĞİL. Seks işçiliğinin suç olmaktan çıkarılmasını, seks işçilerinin özgürleşmesini savunuyoruz.

Buraya gelip tengarenk göçmen ve mültecilere “feminizm” öğretebileceğini düşünen ırkçı kişiler siktirolup uzak durabilirler.

Diğer herkese: 8 Mart yürüyüşünde sokakta buluşuyoruz çünkü: Sınırlarınızı yıkıyoruz. Faşizminizi paramparça ediyoruz.

Çevirmen Deniz’in notu:

Tengarenk: ingilizcede ten rengi beyaz olmayanları belirtmek için “of Colour” terimine benim getirdiğim karşılık.

BIWOC: siyahi ve yerli tengarenk kadınlar, İng. Black, Indigenous Women of Colour

TIN: trans, interseks ve non-binaryler

Kaynak: Kaos GL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur