Trans kadınlardan Tarlabaşı’ndaki saldırılar hakkında açıklama: “Diken üstünde yaşamak istemiyoruz”

Trans kadınlar Tarlabaşı’nda haraç, cinsel şiddet ve tehditlere karşı İHD İstanbul Şube’de açıklama yaptı

Trans kadınlardan Tarlabaşı’ndaki saldırılar hakkında açıklama: “Diken üstünde yaşamak istemiyoruz”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi LGBTİ+ Hakları Komisyonu, Tarlabaşı’nda trans kadınlara haraç, cinsel şiddet ve tehdide ilişkin bugün (15 Şubat) dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

İHD Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin, toplantının başında Tarlabaşı’nda polis karakoluna 20 metre uzaklıktaki Bahriyeli Pub denilen kulübün yöneticilerinin “cadde parası” adı altında kadınlardan haraç kestiğini, cinsel şiddet uyguladığını ve tehdit ettiğini söyledi.

Kadınların, İHD LGBTİ+ Hakları Komisyonu’na başvurduğunu belirten Keskin, “İHD LGBTİ+ Hakları Komisyonu olarak ilgilendiğimiz gibi, vekaletlerini de üstlendik. Suç duyurusunda bulunacağız, koruma talep ettik. Mahkemelerden transfobik olmayan kararlar bekliyoruz” dedi ve ayrımcılık yasağını hatırlattı:

Hiç kimsenin cadde parası adı altında haraç istemeye hakkı yok. Hem de karakolun dibinde. Bunu yapamazlar, böyle bir şey yok! Cinsel şiddete maruz bırakmak, tehdit etmek gibi çok fazla suç var ve elimizde deliller var. Bu işi yapanları uyarıyoruz: Vazgeçin. Hemen yanıbaşındaki karakolu da uyarıyoruz. İşinizi yapın, ayrımcılık yapmayın.

Ardından baskı ve şiddete maruz bırakılan kadınlar söz aldı. Kadınlar, yaşadıklarını söyle anlattı:

Polis, devlet ve kulüp yöneticilerinden öyle bir baskı var ki… Geçen gün o adamlardan birisi arkadaşımı bıçaklayacaktı ve bekçi gülerek yanından geçti. Hiç yaşamak istemediğimiz olaylar var, ağır geliyor bize. Kimi arkadaşımızı dövüyorlar, kiminden haraç alıyorlar. Ne devlet arkamızda ne başka bir kurum. Bekçilerle de sorun yaşıyoruz. Biz bunları hak etmiyoruz, kendi ülkemizde özgür bir şekilde yaşamak istiyoruz. Kimse de bizi baskıya maruz bırakamaz.

Arkadaşlarımızla birbirimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. İnsanlar bizi hep üçüncü sınıf insan olarak görüyor. İstediklerini yapmadığımızda bizi taciz ediyorlar. Onların kurallarına uymazsak ya şehri terk ettiriyorlar ya da istediğini yapmazsak bizi yaralıyorlar. İstedikleri parayı vermezsek ya dayak yiyoruz ya da caddeye çıkamıyoruz. Sürekli diken üstünde yaşamak istemiyoruz. Hepimizin aileleri var ve ailelerimize kötü haber gitsin istemiyoruz. Karakola gittiğinde polis seni kaale almıyor, çünkü transsın.

Kadınlar, karakola şikayetçi olduklarında da sonuç alamadıklarını ve kendilerinden haraç kesenlerin, “İsterseniz şikayet edin, polis arkamızda” dediğini de ekledi.

Kaynak: Kaos GL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur