Bağımsız Maden İş ve Nakliyat-İş’ten Almanya Başkonsolosluğu önünde Yusuf Yerkel eylemi

Soma'da maden işçisine attığı tekmeyle hafızalara kazınan Yusuf Yerkel'in Almanya'ya ticari ataşe olarak atanmasının ardından Bağımsız Maden İş Sendikası ve DİSK'e bağlı Nakliyat-İş İstanbul'da Almanya Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı

Bağımsız Maden İş ve Nakliyat-İş’ten Almanya Başkonsolosluğu önünde Yusuf Yerkel eylemi

Soma’da 2014 yılında gerçekleşen ve 301 madencinin ölümüne neden olan katliamın ardından Soma’ya gelen ve maden işçisine attığı tekmeyle hafızalara kazınan Yusuf Yerkel’in Almanya’ya ticari ataşe olarak atanmasına tepkiler büyüyor. Almanya’da çeşitli sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin Yerkel’in “istenmeyen kişi” ilan edilmesi için yaptığı kampanyanın yanı sıra Türkiye’de Bağımsız Maden İş Sendikası ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş’in çağrısıyla İstanbul’da Almanya Başkonsolosluğu önünde eylem yapıldı.

Yapılan eylemde konuşan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır şunları söyledi:

Yusuf Yerkel, bir madenciye tekme atmadı. O zaman Soma’da olan 13 bin madenciye attı o tekmeyi. Şu andaki 218 bin madenicye attı. Tüm emekçilere tekme attı. Gelsin şimdi de atsın o tekmeyi, görelim. Şu anda Soma’da işçilerin hakkını savunan sendika var. Umarım gelir kendisi de. Şu anda devlet Yusuf Yerkel’e 6000 avro maaş verirken, Yerkel’in tekme attığı madencilere 2500 lira emekli maaşı layık görüyor

“İşçi sınıfına kalkan eli kıracağımıza söz veriyoruz

Sonrasında söz alan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Çetin Erkalkan ise

İşçiye tekme atan bugün 6 bin avro maaşla ödüllendirilirken, tekme yiyen maden işçisine 2500 lira emekli maaşı bağlanmasını onaylamıyoruz. Şiddetle kınıyoruz. Soma’da Bağımsız Maden İş Sendikası olarak işçi sınıfına kalkan her türlü eli kıracağımıza söz veriyoruz.

Son olarak söz alan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise şunları dedi:

Yusuf Yerkel, Türkiye’yi temsilen ticari ateşe olamaz. Yusuf Yerkel Somalı maden işçilerine ve Türkiye işçi sınıfına attığı tekmenin hesabını er yada geç verecektir. Türkiye işçi sınıfının bu hesabı soracak iradesi vardır! Almanya’da bu duyarlılığı gösteren başta Alman Sendikalar Birliği’ne ve diğer hak örgütlerine dayanışma mesajlarımızı iletiyoruz. Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur