Kremlin’den Donbass’ta Bayraktar SİHA saldırısına tepki: “Türkiye’yle özel, iyi ilişkilerimiz var ama…”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ordusunun Donbass’ta Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile düzenlediği saldırının ardından “istikrarsızlaşma” uyarısı yaptı, Türkiye’ye seslendi

Kremlin’den Donbass’ta Bayraktar SİHA saldırısına tepki: “Türkiye’yle özel, iyi ilişkilerimiz var ama…”

Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2 SİHA’lar, ülkenin doğusunda yer alan ihtilaflı Donbass bölgesinde ilk kez kullanıldı ve saldırıda Rus yanlısı güçlere ait topçu bataryası vuruldu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında ilgili soruya “Türkiye ile gerçekten de özel, iyi ilişkilerimiz var. Fakat bu durumda maalesef, bu gibi silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin, (Donbass) temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına neden olabileceği yönündeki endişelerimiz doğrulanmış oldu” yanıtını verdi.

Peskov sözlerini şöyle sürdürdü:

Görüyoruz ki böyle silahlar, askerlerin eline geçince, potansiyel olarak Ukrayna’nın bu bölgesinde kullanılabilirler. Bu da sadece istikrarsızlaşmaya neden olur ve asla Ukrayna içindeki bu sorunun çözülmesini sağlamaz.

Rus yetkililer daha önce, “Ukrayna hükümetinin militarist eğilimlerini güçlendirecek adımlardan kaçınması” konusunda Türkiye’nin uyarıldığını açıklamış ve “Türk İHA’larının Donbass’ta görüldüğüne dair söylenenler bizde pek mutluluk uyandırmıyor” demişti.

Kiev saldırıyı doğruladı

Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Donbass’taki çatışma bölgesinde yürütülen operasyonlar sırasında Bayraktar SİHA’ların kullanıldığını teyit etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “26 Ekim 2021’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Baş Komutanı Valeriy Zalujnıy’ın emriyle Birleşik Kuvvetler Operasyonu’nun yürütüldüğü bölgede Bayraktar tipi keşif ve taarruzi insansız hava araçları ilk kez muharebe amaçlı kullanıldı” denildi.

Dün (26 Ekim) öğle saatlerinde Granitnoye yerleşimi yakınındaki Ukrayna ordusu mevzilerinin obüslerle vurulduğunu, bir askerin öldüğünü ve birinin yaralandığını kaydeden Genelkurmay Başkanlığı, “Ukrayna tarafı, AGİT Özel İzleme Misyonu aracılığıyla ateşkes talebinde bulundu ancak bu gerçekleşmedi. Bunun ardından Bayraktar’ları kullandık. İHA çatışma hattını dışına çıkmadı ve güdümlü bomba bir topçu silahını imha etti, ardından Ukrayna mevzilerinden açılan ateş kesildi” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Bayraktar SİHA’larının Donbass’ta ilk kez kullanıldığı anın görüntülerini de paylaştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur