Mutsuz oldukça mutsuz eden Rusya’dan bir uyarı daha: “Türk İHA’larının Donbass’ta uçtuğu haberleri bizi mutlu etmiyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Ankara’yı Ukrayna hükümetinin militarist eğilimlerini güçlendirecek adımlardan kaçınması konusunda uyardıklarını açıklamasının ardından, turizmi olumsuz anlamda etkileyecek bir kararla Rusya-Türkiye uçak seferlerine kısıtlama getirilmişti. Şimdi de Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Türkiye yapımı insansız hava araçlarının Donbass’ta uçuş yaptığı şeklindeki haberlerden rahatsızlıklarını açıkladı

Mutsuz oldukça mutsuz eden Rusya’dan bir uyarı daha: “Türk İHA’larının Donbass’ta uçtuğu haberleri bizi mutlu etmiyor”

Rusya karşısında NATO ekseninin desteğini alan Ukrayna, Türkiye’nin de desteğiyle askeri hareketliliği tırmandırdıkça Moskova’dan peş peşe uyarılar geliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Ankara’yı Ukrayna hükümetinin militarist eğilimlerini güçlendirecek adımlardan kaçınması konusunda uyardıklarını açıklamasının ardından, turizmi olumsuz anlamda etkileyecek bir kararla Rusya-Türkiye uçak seferlerine kısıtlama getirilmişti.

Şimdi de Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Türkiye yapımı insansız hava araçlarının Donbass’ta uçuş yaptığı şeklindeki haberlerden rahatsızlıklarını açıkladı.

Mutluluk uyandırmıyor

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Ryabkov, Türkiye yapımı insansız hava araçlarının Donbass’ta uçuş yaptığı şeklindeki haberlerin kendilerinde mutluluk uyandırmadığını belirtti. Söz konusu haberleri, Türkiye ile ikili görüşmelerinde ele aldıklarını da ekledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Ukraynalı yetkililerin, Türk yapımı insansız hava araçlarını (İHA) Donbass’ta kullandıklarına ilişkin açıklamaları sorulunca şunları söyledi: “(Türkiye ile) çok yönlü normal ilişkilerimiz var fakat kolay değiller. Tüm konular çalışma görüşmelerimizde ele alınıyor. Türk ürünlerinin ihracı, başka ülkelere tedariki, ciddi bir mesele. Kimi şeyleri bizden alıyorlar, kendi üretimi olan kimilerini satıyorlar, ihracat denetimi dahil bununla ilişkili belirli prosedürler mevcut, tüm bunlar ele alınıyor.”

“İkili iletişim kanallarımız üstünden benzer konuları ele alıp değerlendiriyoruz, bunu yapmaya devam edeceğiz de” diye devam eden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Tabii ki Türk İHA’larının Donbass’ta görüldüğüne dair söylenenler bizde pek mutluluk uyandırmıyor” vurgusunu yaptı.

Lavrov’un uyarısını uçuşları sınırlandırma kararı izlemişti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Türk tarafı ile görüşmelerinde “Ukrayna hükümetinin militarist eğilimlerini güçlendirecek adımlardan kaçınması” çağrısını yaptıklarını belirtmişti.

Daha önce, Ukrayna parlamentosunun ulusal güvenlik komitesinin başkan yardımcısı Yuriy Mısyagin, Ukrayna ordusunda yer alan Türkiye yapımı bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) Donbass üstünde uçuş gerçekleştirdiği açıklamasını yapmıştı.

Lavrov’un açıklamasından hemen sonra da Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırma kararı alındığını açıklamıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur