Çavuşoğlu’ndan Suriye’de yeni operasyon mesajı: “Ne gerekiyorsa yapacağız, Rusya’nın da ABD’nin de sorumluluğu var”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'ye yeni operasyon yapılmasına dair sinyal verdi. ABD ve Rusya'nın verilen sözleri tutmadığını belirten Çavuşoğlu, "Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var. Biz de gerekeni yapacağız" dedi

Çavuşoğlu’ndan Suriye’de yeni operasyon mesajı: “Ne gerekiyorsa yapacağız, Rusya’nın da ABD’nin de sorumluluğu var”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye’ye yeni operasyon yapılmasına dair sinyal verdi. Geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı ardından  yaptığı açıklamayla gündeme yeniden aldığı Suriye operasyonuyla ilgili Çavuşoğlu da konuştu. Kuzey doğu Suriye’de ABD ve Rusya ile varılan mutabaktla operasyonlar yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, ABD ve Rusya’nın verilen sözleri tutmadığını belirtti.

ABD ziyaretinde Biden ile görüşemeyen Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de yeni bir anlaşmaya varamamıştı. Yeni bir operasyon için ABD’den de Rusya’dan da onay alınamamıştı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Biz Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattıktan sonra da diğer Suriye’nin kuzey doğu bölgesindeki harekatlarımızda da Amerika ve Rusya’yla bir mutabakata varmıştık. Her iki ülke de bu bölgedeki teröristleri en az 30 kilometre güneye çıkaracaklardı.

“Yapmamız gereken kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir”

Bu sözler maalesef tutulmadı. Dolayısıyla son yapılan saldırılarda, bu bölgede sivillere yönelik ve bize yönelik saldırılarda da Rusya’nın da ABD’nin de sorumluluğu var. Çünkü sözlerinde durmadılar. Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre, bu teröristler burada olduğuna göre ve saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken, kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir. Biz de gerekeni yapacağız, bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.

Şimdi ABD açıklama yapıyor, müttefikimize Suriye’den gelen saldırıları kınıyoruz diyor. Peki bu silahları kim veriyor bu teröristlere, kim eğitiyor bunları? Sen eğitiyorsun, sen silah veriyorsun. Sonra da göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Burada samimiyetsizlik apaçık ortadadır.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur