ATO ve SES, hukuksuzca ihraç edilen Dr. Benan Koyuncu için sokaktaydı

Dr. Benan Koyunvu'nun hukuksuz bir biçimde mesleğinden ihraç edilmesinin ardından Ankara Tabip Odası (ATO) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, bugün Türk Tabipler Birliği Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi. Sağlık örgütleri Koyuncu'nun derhal göreve iade edilmesini talep etti

ATO ve SES, hukuksuzca ihraç edilen Dr. Benan Koyuncu için sokaktaydı

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Türk Tabipler Birliği İnsan Hakları Kolu üyesi olan Dr. Benan Koyuncu mesleğinden ihraç edilmişti.

ATO YÖNETİM KURULU ÜYESİ DR. BENAN KOYUNCU İHRAÇ EDİLDİ: “ÖFKENİZ SOĞUMASIN, ÖFKEMİZİ SOĞUTMAYACAĞIZ”

Hukuksuzca yürütülen ihraç sürecinin ardından Ankara Tabip Odası (ATO) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, bugün Türk Tabipler Birliği Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaparak Koyuncu’nun ihracın tepki gösterdi. Açılış konuşmasını SES Ankara Şube Eş Başkanı Nazan Karacabey’in yaptığı eylemde basın açıklamasını ATO Başkanı Ali Karakoç okudu.

Yapılan açıklamada Koyuncu’nun ihraç süreci aktarılırken OHAL’in resmiyette bitmiş olmasına rağmen fiili olarak sürdürüldüğü vurgulandı. Sağlık meslek örgütlerinin iktidarın, bakanlıkların ve ilgili kurumların keyfiyetlerine çokça maruz kaldığının ifade edildiği açıklamada Koyuncu’nun yaşadığı hukuksuzluğun da ilk olmadığı belirtildi. Koyuncu’nun daha önce açığa alınma ve İdare Mahkemesi kararıyla göreve yeniden başladığının hatırladıldığı açıklamanın son kısmında bu seferki ihraç sürecinde herhangi bir gerekçeni dahi yer almadığı şöyle belirtildi:

30 Eylül tarihindeki ihraç işlem yazısında da hiçbir somut gerekçe yer almıyor. Ancak biliyoruz ki, Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyesi olan Dr. Benan Koyuncu’nun memuriyetten çıkarılmasının nedeni; sağlık sisteminin ve sağlık emekçilerinin sorunları ile insan hakları alanındaki hak ihlallerine karşı olan duyarlılığı ve biat etmeyen muhalif tutumudur. Dr. Benan Koyuncu, meslek etiği açısından Cenevre Bildirgesi’nde yazan “…tehdit ediliyor olsam bile, tıbbi bilgimi insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağıma ant içerim” andına sadakat gösterdiği için cezalandırılmak istenmektedir.

Açıklamanın sonunda ise gerekli hukuki sürecin başlatılacağı ifade edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur