YTÜ’lü akademisyen Nurullah Arvas profilinde “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazan öğrenciyi dersten attı

YTÜ'lü akademisyen Nurullah Arvas, bir öğrencisini profil fotoğrafında "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" çerçevesi olduğu gerekçesiyle dersten attı. Yıldız Dayanışması üyeleri de buna tepki olarak Nurullah Arvas'ı katıldığı bir online konferansta teşhir etti

YTÜ’lü akademisyen Nurullah Arvas profilinde “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazan öğrenciyi dersten attı

Yıldız Teknik Üniversitesi’de (YTÜ) Türk Dili ve Edebiyatı dersinde akademisyen Nurullah Arvas, bir öğrencisini profil fotoğrafında “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” çerçevesi olduğu gerekçesiyle online olarak işlenen dersten attı.

Arvas “Bu profil resmini burada tutacaksan, ben bölümümle konuşurum. Başka bir hocadan yine bu dersi alabilirsin, onlar izin verir mi vermez mi onu bilmem. Ama ben bu derste böyle sloganlı, böyle siyasi bir görüştür değildir, uluslararası bir anlaşmadır, bunu tartışmıyorum. Ben dersimde bu şekilde profil resimlerinin konulmasını istemiyorum. Lütfen değiştir” diyerek öğrenciyi dersten çıkardı.

Sistemdan kaynaklanan bir hata olduğunu düşünerek derse tekrar giren öğrenci, akademisyen Nurullah Arvas’ın “Bu şekilde dersime giremezsin, sen yaşatır dersin başkası yaşatmaz der” sözlerinin ardından tekrar dersten atıldı.

Yıldız Dayanışması da Nurullah Arvas’ın katıldığı bir konferansta kendisini teşhir etti. Profillerine “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” görseli koyarak Nurullah Arvas’ın konuşmacı olacağı online konferansa girip Arvas’ı teşhir eden Yıldız Dayanışması üyeleri “Kadın dayanışmasını her alanda yaşatacağız” dedi.

Yıldız Dayanışması’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

Nurullah Arvas’ın konuşmacı olduğu konferansa giren öğrenciler Arvas’ı teşhir etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur