Boğaziçi Üniversitesi’nde gökkuşağı gözaltıları: Dayanışmaya giden üniversiteliler de gözaltında

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü'nde açıklama yapmak isteyen öğrencilerden dördü gökkuşağı bayrağı taşımaları gerekçe gösterilerek GBT bahanesiyle gözaltına aldı. Arkadaşlarının serbest bırakılması için açıklama yapmak isteyen öğrencilere de polis saldırdı. Sekiz öğrenci daha gözaltına alındı ve ifadeleri alınmak üzere Vatan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Tüm bunların ardından üniversiteye desteğe giden çok sayıda üniversitelilerin de polis saldırısına uğradığı ve gözaltı sayısının arttığı öğrenildi

Boğaziçi Üniversitesi’nde gökkuşağı gözaltıları: Dayanışmaya giden üniversiteliler de gözaltında

Gökkuşağı bayrağı taşımak, gökkuşağı bayrağı taşıyan üniversitelinin gözaltına alınmasına itiraz etmek, üniversitedeki polis ablukasına tepki göstermek… Boğaziçi Üniversitesi’nde onlarca üniversiteli bu gerekçelerle gözaltına alındı.

Ev hapsi cezasını reddeden Hivda Selen’in ve LGBTİ+ aktivisti Havin Özcan’ın da Bebek kapısında gözaltına alınanlar arasında yer aldığı öğrenildi.

Gökkuşağı’na gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde tutuklu arkadaşları için açıklama yapmak isteyen öğrencilerden dördü gökkuşağı bayrağı taşımaları gerekçe gösterilerek GBT bahanesiyle gözaltına aldı.

Boğaziçi polis ablukasında

Gözaltılara ve kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasından bu yana kampüs çevresinden eksik olmayan polis ablukasına tepki gösteren üniversiteliler “Arkadaşlarımız bırakılana kadar buradayız” dedi ve beklemeye başladı.

Arkadaşlarının serbest bırakılması için açıklama yapmak isteyen öğrenciler de polisin saldırısına uğradı. Üniversiteliler, polis tarafından üniversite içine sürüldü. Gözaltı araçları üniversite kapısına getirildi. Burada yaşanan saldırıda sekiz öğrenci daha gözaltına alındı.

“Zıpla, zıpla, zıplamayan polistir”

Üniversite içine sürülen öğrencilerin çevresi polis tarafından sarıldı ve giriş çıkış kapısı polis kalkanları ile kapatıldı. Öğrenciler üniversitede “Zıpla, zıpla, zıplamayan polistir” sloganları eşliğinde “ritmik” olarak zıplamaya başladılar.

Kapının önünde bekleyeceklerini belirten öğrenciler burada “Polis defol üniversiteler bizimdir”, “YÖK, polis, medya, bu abluka dağıtılacak”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” ve “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” sloganları attı.


“Gökkuşağı yasaklanamaz. LGBTİ+’lar kriminalize edilemez”

Daha sonra bir basın açıklaması yapan üniversiteliler “Talebimiz açıktır. Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar hiçbir yere gitmiyoruz. Gökkuşağı yasaklanamaz. LGBTİ+’lar kriminalize edilemez. Alışın, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

“Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan üniversiteliler gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. “Gökkuşağı bayrağına dokunamazsınız” diyerek kampüs kapısından seslenen öğrencinin ardından “Dönmeyiz, dönmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları atıldı. Konuşan başka bir öğrenci de “Bizim buradan gitmeye niyetimiz yok” dedi. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları yükseldi.

Boğaziçi TV canlı yayınında gözaltına alınanlar arasında Boğaziçi TV ekibinin de olduğunu belirtti.

Kampüs kapısından “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sloganları atıldı. Enstrüman aletleri ile kampüs içinde bekleyenler bekleyiş sırasında “Çav Bella”yı beraber söylediler.

12 üniversiteli Vatan Emniyet’e götürüldü

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden alınan bilgiye göre 12 üniversiteli ifadeleri alınmak üzere Vatan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

“Arkadaşlarımız bırakılana kadar üniversiteyi terk etmiyoruz”

Üniversiteliler darp edilerek gözaltına alınan ve Vatan İl Emniytet Müdürlüğü’ne götürülen arkadaşlarının serbest bırakılmasını aksi takdirde üniversiteyi terk etmeyeceklerini duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur