8 Mart çağrısı yapan 22 Migros Depo işçisi darp edilerek gözaltına alındı

Migros Depo önünde direnişlerinin 60'ıncı gününde 8 Mart çağrısı yapan 8'i kadın 14 işçi gözaltına alındı. Eş zamanlı olarak Anadolu Grup önünde açıklama yapmak isteyen işçilerden 8'i de gözaltına alındı

8 Mart çağrısı yapan 22 Migros Depo işçisi darp edilerek gözaltına alındı

Kocaeli Çayırova’da bulunan Migros Depo’da çalışan 70 işçi çalışma koşullarının iyileştirilmesi için örgütlenip mücadeleye geçince işveren “ücretsiz izin” silahını kullanmış, bunun üzerine işçiler işyeri önünde çadır kurarak direnişe geçmişti.

Migros Depo önünde direnişlerinin 60’ıncı gününde 8 Mart’a çağrı yapmak isteyen 8’i kadın 14 işçi gözaltına alındı.

Aynı anda İstanbul Ümraniye’deki Anadolu Grup Genel Müdürlüğü önündeki açıklamaya da özel güvenlik ve polis saldırdı.  İşçiler Anadolu Grup Başkanı Tuncay Özilhan’ın şikayeti üzerine gözaltına alındıklarını duyurdu. Gözaltına alınanlar arasında DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı da bulunuyor.

Migros Depo işçileri, salgına karşı alınmayan önlemler ve uzun çalışma süreleri, kötü çalışma koşullarına karşı Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye olmuş ve zorunlu ücretsiz izne çıkarılmıştı. İşçiler direnişlerinin 52. gününde ise “Kod 29” gerekçe gösterilerek işten atılmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur