Soylu’dan ailelerin hukuksuzca arandığının itirafı: “150 Boğaziçi öğrencisinin ailesini aradık, bazı ideolojik aileler ‘Siz bu işe karışmayın’ dedi”

çişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün (20 Şubat) A Haber kanalında katıldığı bir programda, Boğaziçi protestolarına katılan 150 Boğaziçili'nin ailelerinin arandığını ifade etti. Soylu, aranmalarına tepki gösteren aileler için "ideolojik aile" ifadesini kullandı

Soylu’dan ailelerin hukuksuzca arandığının itirafı: “150 Boğaziçi öğrencisinin ailesini aradık, bazı ideolojik aileler ‘Siz bu işe karışmayın’ dedi”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün (20 Şubat) A Haber kanalında katıldığı bir programda, Boğaziçi protestolarına katılan 150 Boğaziçili’nin ailelerinin arandığını ifade etti.

Soylu, Boğaziçili öğrencilerin ailelerini aradıklarını ve bazı ailelerin “Siz bu işe karışmayın” dediğini belirtti. Soylu, aranmalarına tepki gösteren aileler için “ideolojik aile” ifadesini kullandı.

Soylu’nun ilgili açıklaması ise şöyle:

Biz bütün aileleri aradık. Yaklaşık bu meselelere karışan öğrencilerimizden 150 öğrencimizin ailesine bilgilendirme yaptık. Bakın çocuklarınız bu işle ilgili. Biz çocuklarımızı bu işlerle, terör örgütleri bu işe girdi. Bu terör örgütleri bu işi tahrik etmeye çalışıyor. Ne olursunuz siz de bize yardımcı olun. Çocuklarımızı buradan çekip çıkaralım. Bu çocuklarımız Türkiye’nin en iyi puanlarını alarak, bu okula yerleşmiş çocuklar. Hep beraber. 150 aile ‘Allah razı olsun. Haklısınız. Teşekkür ediyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacağız’ dedi. Bazı ideolojik aileler ‘Siz bu işe karışmayın’ dedi.

“Nasıl reşit insanların ailelerini ararsınız?”

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Avukat Ezgi Önalan, Soylu’nun bu ifadelerine sosyal medyada aşağıdaki paylaşımı yaparak tepki gösterdi:

Suç itirafıdır. Siz nasıl reşit insanların ailelerini arayıp haklarında iftiralar atarsınız? Kimsiniz siz? Ailelerin aranmasına ilişkin suç duyuruları yapılmaya başlanmıştı, savcılar umarım bu beyanları da dosyalara ekler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur