Polis tarafından kaçırılan üniversitelilerin ifadeleri ve görüntüler açığa çıktı: “Boğaziçi olaylarına katılmayacaksın, devlete itaat etmeyi öğreneceksin”

Başkentte polis olduğunu söyleyen, telsiz ve silah taşıyan kişilerce evlerinin önünde zorla sivil araçlara bindirilerek kaçırılan, tehdit ve darp edildikten sonra kentin kör noktalarına bırakılan üç üniversiteli şikayetçi oldu. Üniversiteliler, ifadelerinde Boğaziçi Üniversitesi direnişi ile dayanışma eylemlerine katıldıkları için tehdit edildiklerini anlattı. Olayda kullanılan araçlardan birinin plakasının daha önce de bir ÖDP üyesinin kaçırılmasında kullanılan aracın plakasıyla aynı olduğu ortaya çıktı. Araçların kaçırma anına ve sonrasına ait görüntülerine de ulaşıldı

Polis tarafından kaçırılan üniversitelilerin ifadeleri ve görüntüler açığa çıktı: “Boğaziçi olaylarına katılmayacaksın, devlete itaat etmeyi öğreneceksin”

Ankara’da polis olduğunu söyleyen kişilerce kaçırılıp, tehdit ve darp edilerek birkaç saat sonra farklı ilçelerde serbest bırakılan üç üniversiteli kendilerini kaçıranlar hakkında şikayetçi oldu.

Öğrencilerin ifadelerinden Boğaziçi Üniversitesi direnişi ile dayanışma eylemleri nedeniyle tehdit edildikleri anlaşılıyor.

Ayrıca öğrencileri kaçıran araçlardan birinin plakasının 2019’da bir ÖDP üyesini kaçıran plaka ile aynı olduğu ortaya çıktı.

Kaçırma yaşanırken Emniyet soruları yanıtsız bırakmıştı

Ankara’nın farklı semtlerinde oturan üç üniversite öğrencisi A.B.A, S.B. ve U.B. benzer saatlerde, evlerinin önünde GBT yapılacağı gerekçe gösterilerek durdurulmuş ardından zorla sivil araçlara bindirilerek birkaç saat boyunca bu araçların içinde gezdirildi, tehdit ve darp edilmişti.

Kaçırılan öğrencilerin yakınlarının bildirimde bulunması üzerine avukatlar çeşitli kolluk birimlerine ve Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak müvekkillerinin akıbetini öğrenmeye çalışmış ancak herhangi bir yanıt alamamıştı.

Birkaç saat sonra da öğrenciler Ankara’nın farklı ilçelerinde ıssız bölgelerde darp edilmiş, hakaret ve tehdide uğramış bir şekilde bırakılmıştı.

“Boğaziçi eylemlerine katıldığını biliyoruz”

Bırakılan üniversiteliler karakola giderek şikayetçi oldu. GBT yapılacağı bahanesiyle bir sivil araca bindirilip kaçırıldığını söyleyen U.B.’nin ifadesinde şu detaylar yer aldı: “Araç içerisinde seyir halinde bulunduğumuz esnada erkek olan şahıs bana hitaben ‘Senin Boğaziçi eylemlerine katıldığını biliyoruz. Hepinizi tek tek toplayacağız. Derslerinle uğraş, burası İstanbul’a benzemez. Seni döve döve memleketin olan Bingöl’e yollarız. Derslerinle uğraş, bu işlerle uğraşma’ diyerek beni sert bir şekilde tehdit etti.”

Kelepçe de takılan U.B. polis tarafından zorla araca bindirildiği bölgenin oldukça uzağında, Ankara kent merkezi dışında Pursaklar bölgesinde bırakıldı.

Aynı araç 2019 yılında da kaçırma olayına karışmış

Öğrencilerden S.B. de benzer şekilde GBT yapılacağı bahanesiyle iki erkek polis tarafından durduruldu. Bu sırada arkadaşlarına kendisine GBT yapıldığını mesajla bildiren S.B, araçta bulunan kadın polis memurunun “telefonuyla oynuyor alın” demesi üzerine polisler tarafından “aranman var denilerek” zorla araca bindirildi.

Kapıların kilitlenmesi nedeniyle araçtan inemeyen ve ters kelepçe yapılan S.B ifadesinde şunları anlattı: “Aracı kullanan şoför bana hitaben Boğaziçi olaylarına katılmayacaksın, senin evini adresini her şeyini biliyoruz. Okuluna devam et, okumana bak, eylemlerde seni görmeyeceğiz diyerek tehdit ettiler. Devlete itaat etmeyi öğreneceksin, bak şimdi seni aldık diyerek tehditlerde bulundular. Ben iletişim kurmamaya çalıştım. Dışarıya bakmaya devam ettim. Bu arada şoför, eylemde konuşmaya benzemiyor değil mi burada konuşamıyorsun diye bana söylemde bulundu.”

S.B polislerin bellerindeki silahları gösterecek şekilde hareketlerde bulunduklarını da belirtti.

Uzun süre araçla gezdirildikten sonra polis tarafından zorla araca bindirildiği bölgeye oldukça uzak bir bölge olan Törekent/Sincan’da bırakılan S.B bindirildiği aracın plakasının 06 YTZ 018 olduğunu tespit etti. Söz konusu aracın 2019 yılında bir ÖDP üyesinin benzer şekilde kaçırılması olayına karıştığı öğrenildi.

“Arkadaşlarına söyle onları da alacağız?”

Polis tarafından kaçırılan diğer bir öğrenci A.B.A. ise zorla Citroen marka beyaz bir araca bindikten sonra “Çok ileri gidiyorsun, dikkat et çok dolaşma, seni öldürürüz, arkadaşlarına söyle onları da alacağız” şeklinde tehdit edildi. Polisler A.B.A.’yı araç içinde darp ettiler ve Ankara kent merkezine uzak başka bir bölge olan Gölbaşı’nda hareket halindeki araçtan ıssız bir araziye attılar.

Kaçırılmadan önce A.B.A.’nın yanında bulunan arkadaşı ise tanık olarak verdiği ifadede ellerinde telsiz bulunan kişilerin kimliklerini aldığını ve daha sonra A.B.A.’nın zorla araca bindirildiğini, kendisine ise git denildiğini ifade etti.

Öğrencilerin şikayetiyle ilgili yapılan ilk araştırmada üniversitelilerin bir kısmının kaçırıldığı ana, bir kısmının ise kaçırıldıktan sonra araçta götürüldüğü anlara ilişkin kamera görüntüleri bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur