ODTÜ’lü akademisyenlerden Boğaziçi direnişine destek: “Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) akademisyenleri, Boğaziçi direnişini selamlayarak "Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan rektör atamasına karşı temel, evrensel, özerk, demokratik üniversite geleneklerini ve akademik ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz. Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz" dedi

ODTÜ’lü akademisyenlerden Boğaziçi direnişine destek: “Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz”

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı süren eylemlere bir destek de ODTÜ’den geldi. Cübbelerini giyen ve “Öğrencime Dokunma” yazılı fotoblok tutan ODTÜ’lü akademisyenler, Boğaziçi direnişini selamladı.

ODTÜ Fizik binası önündeki merdivenlerde yapılan açıklamada, tutuklanan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep eden akademisyenler, şu ifadeleri kullandı:

Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı temel, evrensel, özerk, demokratik üniversite geleneklerini ve akademik ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz. Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz. Oysa evrensel hukuk ilkeleri gereği anayasal güvence altına alınmış olan ifade ve protesto özgürlüklerini kullanmak isteyen bu öğrenciler, polis şiddetine maruz kalmaktadır. Kendilerine yönelik baskı ve şiddet son bulmalı. Bu süreçte gözaltına alınan ve tutuklanan herkes derhal serbest bırakılmalıdır.

“Sorun sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin değil”

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik usullerle seçilmiş kurullarda kalması ve yöneticilerin bunların uygulayıcısı olmasının özerklik için gerekli olduğunu vurgulayan ODTÜ’lü akademisyenler, sözlerinin devamında “Tüm akademik birim yöneticilerinin seçimle belirlenmesi de bu özerkliğin ve hesap verebilirliğin diğer bir teminatıdır. Ülkemizdeki tüm üniversitelerde rektörlerin ve diğer yöneticilerin seçimle işbaşına gelmesi bu açıdan çok önemlidir” dedi.

Açıklama şu sözlerle sona erdi:

Yaşadığımız sorun sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin değil, tüm Türkiye üniversitelerinin ve olası olumsuz sonuçları açısından Türkiye’nin sorunudur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim elemanları olarak, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ve özerk-demokratik üniversite ilkesine zarar veren gelişmeleri kaygıyla izlediğimizi, bu ilkenin savunulmasının toplumsal bir sorumluluk olduğunu ve bu nedenle bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur