Hacettepeli öğrencilerden Boğaziçi direnişine destek

Hacettepe'de öğrenciler Hacettepe Dayanışma Ağı'nın çağrısıyla Rektörlük binası önüne yürüdü. Öğrenciler burada bir basın açıklaması yaparak, "Aşağı bakmıyoruz, üniversiteler bizimdir" dedi

Hacettepeli öğrencilerden Boğaziçi direnişine destek

Boğaziçi direnişine destek için Hacettepe Üniversitesi Beytepe yemekhanesi önünde buluşan öğrenciler “Aşağı bakmıyoruz. Üniversiteler bizimdir!” yazılı pankart taşıdı. Üniversiteliler ellerinde, “Akademi biat etmez”, “Kayyumlar gidecek. Biz kalacağız” ve “Homofobik, cinsiyetçi, transfobik üniversite istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

Hacettepeli öğrenciler, “Polis şiddetine, tutuklamalara, nefret söylemlerine karşı aşağı bakmayacağız” diyerek bugün (5 Şubat) saat 13.00’te Beytepe yemekhanesi önünde buluştu. Öğrenciler buradan Rektörlük binası önüne yürüdü. Öğrenciler Rektörlük binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Tüm bu baskılara rağmen üniversiteliler zapt edilememiştir. Bu süreçte Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan direniş ülkedeki tüm üniversitelere yayılmış, yalnızca kayyum atamalarına karşı değil, iktidarın dayattığı tüm adaletsizliğe, gericiliğe ve ötekileştirici söylemlere karşı sağlam durmuştur. Ortak bir irade koymuş, gençlik kendini geleceksizliğe mahkum edenlere karşı büyük bir güçle direnmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında “Biz üniversite gençliği, üniversitenin baskı ve tahakküm aracı olmasına müsade etmeyecek, Boğaziçili arkadaşlarımızı haklı direnişlerinde asla yalnız bırakmayacağız” denilerek şuna vurgu yapıldı:

Gözaltında, ev hapsinde ve tutuklu bulunan tüm arkadaşlarımız serbest bırakılana, hiçbir LGBTİ+ öğrenci nefret söylemine ve şiddete maruz kalmayana, yalnız Melih Bulu değil, tüm atanmış rektörler üniversitelerimizi terk edene mücadeleye devam edeceğiz.

“İstifa yok tek başına ya tüm rektörler ya tüm kayyumlar” sloganıyla eylem burada sona erdi.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur