Boğaziçi Dayanışması’ndan Erdoğan’a “istifa” yanıtı: “Melih Bulu o koltukta oturduğu sürece protestomuzu boyutlandırarak sürdüreceğiz”

Boğaziçi Dayanışması Erdoğan’ın kendilerini hedef göstermesi ve üniversiteye 2 yeni fakülte kurulması ile ilgili, “12. Cumhurbaşkanına açık mektup” başlığıyla bir metin yayımladı. Üniversiteliler açıklamalarında "Melih Bulu o koltukta oturduğu sürece protestomuzu boyutlandırarak sürdüreceğiz" dedi

Boğaziçi Dayanışması’ndan Erdoğan’a “istifa” yanıtı: “Melih Bulu o koltukta oturduğu sürece protestomuzu boyutlandırarak sürdüreceğiz”

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanmasının ardından, göreve başlamak için yeterli kadroyu bulamaması üzerine AKP’li kadrolardan üniversiteye 2 yeni fakülte kuruldu.

İktidarın kayyum atamasındaki ısrarı ve üniversitelilerin Erdoğan tarafından hedef gösterilmeye devam edilmesi üzerine Boğaziçi Dayanışması bir açıklama yayımladı.

“12. Cumhurbaşkanına açık mektup” başlığıyla bir metin yayımladı. Üniversiteliler açıklamalarında  “Melih Bulu o koltukta oturduğu sürece protestomuzu boyutlandırarak sürdüreceğiz” dedi.

Asıl sorumlunun siz olduğunuzu anlayıp yanıt vermeniz sevindirici

Açıklamalarına, “Daha önce Melih Bulu’ya “Bir provakatör üstünde şiir denemeleri” şiiriyle yanıt vermiştik. Konunun asıl sorumlusunun siz olduğunuzu anlayıp yanıt vermeniz sevindirici” sözleriyle başlayan üniversiteliler, “Bugüne kadar bizimle TÜRGEV aracılığıyla el altından görüşmeler talep ettiniz. Şimdi de bizimle basın aracılığıyla tartışmaya çalışıyorsunuz. Biz aracıları sevmiyoruz, doğrudan herkese açık bir şekilde konuşmayı tercih ediyoruz. Umarım siz de böyle devam devam edersiniz” sözleriyle Erdoğan’a seslendi.

Atama yasal ama meşru değil

Erdoğan’ın her seferinde atama yetkisinin kendisinde olduğunu ve atamanın yasal olduğunu savunmasına yönelik yanıt veren üniversiteliler, “Her fırsatta tekrar ettiğiniz gibi yaptıklarınız yasal ama meşru değil. Bu atama, toplumda içinde zerre kadar adalet kırıntısı taşıyanı isyan ettirecek bir atama. Üstüne üstlük, bir Cuma günü bir gece yarısı kararıyla daha; hocası, öğrencisi, emekçisi tüm kurumu sindirmek adına fakülteler açıyor, dekanlar atıyorsunuz. Üniversitemizi kendi siyasi militanlarınızla doldurma çabanız, içine düştüğünüz siyasi krizin göstergesidir” sözleriyle yanıt verdi.

Anayasal hakkımızı, maruz kaldığımız haksızlıkların farkına varılması için kullanıyoruz

Üniversiteliler yapılan protesto gösterilerinin anayasal hakları olduklarını hatırlatarak taleplerini yineledi:

  • Bu süreçte gözaltına alınan, tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!
  • LGBTİ+’lara ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma kampanyaları sona ersin!
  • Başta bu gözaltılara, tutuklamalara ve hedef göstermelere sebebiyet veren Melih Bulu olmak üzere bütün kayyumlar istifa etsin!
  • Üniversitelerde, üniversitenin bütün bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur