Meclis önünde Savunma Nöbeti’nin 3. günü: Baro başkanlarından Feyzioğlu’na tepki

“Metin Feyzioğlu, bizim diyalogdan yana olmadığımızı söylese de asıl diyalogdan ve uzlaşıdan yana olmayan kendisidir. Hepsinden de daha önemlisi Metin Feyzioğlu arabulucu değildir”

Meclis önünde Savunma Nöbeti’nin 3. günü: Baro başkanlarından Feyzioğlu’na tepki

Baro başkanları ve avukatların, AKP-MHP’nin “çoklu baro” düzenlemesini de içeren kanun teklifine karşı direnişi sürüyor.

Meclis’in Çankaya Kapısı önündeki Savunma Nöbeti’nin üçüncü gününde baro başkanları, dün (3 Temmuz) Valilik kararıyla yasaklanan Büyük Savunma Mitingi’ne ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Halk TV’nin haberine göre, Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun, Büyük Savunma Mitingi yapmak için Ankara’ya gelerek valiliğe resmi olarak bilgi verildiğini belirterek, “Her ne hikmetse Bakanlarımız Avrupa’da gezip, Türkiye’de salgının bittiği açıklamalarını yaparken herhalde Ankara’da yoğun bir artış olduğu iddiasıyla, tam da ertesi gün Ankara Valiliği, ‘düğünler serbest ancak miting ve toplantılar yasak’ şeklinde bir karar aldı. Bunun üzerine varlığını, hukuka saygıya ve bağlılığa borçlu olan biz baro başkanları ve avukatlar, Anıt Park’ta yapılacak olan mitingi hukuka saygı gereğince iptal ettik” dedi.

Savunma Yürüyüşü’nde şehre alınmamalarının hukuksuz ve kanunsuz olduğuna dikkat çeken Dursun, Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

#SAVUNMADİRENİYOR | ANKARA ADLİYESİ ÖNÜNDE AVUKATLARA POLİS SALDIRISI

“Görüş bildirme teklifimizin reddedildiğini basından öğrendik”

Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelere katılma isteklerini yazılı olarak bildirdiklerini belirten Dursun, “Bize resmi olarak cevap verilmedi. Ancak TBMM Adalet Komisyonu’nun görüş bildirme teklifimizi reddettiğini basından öğrendik. Milletvekillerinden öğrendiğimiz kadarıyla Avcılık Kanunu görüşülürken bile Avcılık Federasyonu Başkanı, dernek başkanı, en doğal hakkı olarak görüşlerini açıklamış. Biz Meclis’te bile baroların bölünmesi, sindirilmesiyle ilgili görüşmelere gelip derdimizi anlatmak istedik. Bunu da Meclis Başkanlığı’na yazılı olarak yaptık. Adalet Komisyonu da bizim bu haklı ve hukuki talebimizi reddetti” dedi.

Komisyonlarda bütün kanunlar görüşülürken temsilci bulundurma hakkı olduğunun altını çizen Dursun, “Barolar Birliği’ne müracaat ettik. Adalet Komisyonu’nda herhangi bir kanun görüşülmüyor. Doğrudan Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve çoklu paralel baroların kurulması ile ilgili değişiklik teklifi verilirken biz baro başkanları olarak, TBB’nin Adalet Komisyonu’ndaki temsilciği görevini, bizlerin içerisinden seçilecek meslektaşlarımız yapsın diye yazılı talepte bulunduk.  Bu talebimiz TBB Yönetim Kurulu’nda görüşülüyor ve oy çokluğuyla reddediliyor” ifadelerini kullandı.

#SAVUNMADİRENİYOR | BARO BAŞKANLARININ MECLİS KAPISINDAKİ OTURMA EYLEMİ İKİNCİ GÜNÜNDE

“Feyzioğlu arabulucu değildir”

Dursun, geliş amaçlarının çözüm olduğunu belirterek, kendilerini diyalogdan yana olmamakla suçlayan Metin Feyzioğlu’na tepki gösterdi:

Her ne kadar TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, bizim diyalogdan yana olmadığımızı söylese de asıl diyalogdan ve uzlaşıdan yana olmayan kendisidir. Hepsinden de daha önemlisi Metin Feyzioğlu arabulucu değildir, baroları temsil eden birlik başkanıdır.”

Diyalogdan yana olduklarını ve durumu Tayyip Erdoğan’a da anlatmak istediklerini fakat bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Dursun, “Biz Türkiye’nin üniter yapısı korunarak bir hukuk devleti kalmasını istiyoruz. Doğrudan avukatları ilgilendiren bir yasa teklifi görüşülürken komisyona katılma talebimiz reddedildi. Çoklu devlet, çoklu Diyanet olmayacağı gibi çoklu baro da olmaz” dedi.

“Tarihi bir çağrı yapıyoruz”

Meclis’in önünde beklemeye devam edeceklerinin atını çizen Dursun, “Adalet Komisyonu Başkanlığı’nı buraya devam ediyoruz. Gelsin, burada bizimle görüşsün, başka kişilerle haber göndermesin. Muhatabımız kendisidir. Meclis Başkanımızı da Adalet Komisyonu Başkanı’nı da buraya bekliyoruz. Gelsinler, görsünler, bizi içeri alsınlar, bizim ne anlatmak istediğimizi bir kez ellerini vicdanlarına koyarak bizi dinlemelerini istiyoruz” diyerek çağrıda bulundu.  Konuşmanın sonunda Dursun, Tayyip Erdoğan’dan randevu taleplerini yineledi.

“Çoklu baro” dahil ilk 5 madde kabul edildi

AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Adalet Komisyonu’nda süren görüşmelerde ilk 5 madde kabul edildi.

Kabul edilen maddeler arasında “çoklu baro” düzenlemesini içeren de var. Buna göre, belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.

Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek.

Aynı ilde birden fazla baro bulunması halinde staj başvurusunda ibraz edilmesi gereken tanıtma kağıdı, staj yapılan baroya kayıtlı iki avukat tarafından düzenlenecek.

Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde bir avukatın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemler, kayıtlı olunan baro tarafından yerine getirilecek. Bir avukatın ölümü, meslekten veya işten çıkarılması, işten yasaklanması, geçici olarak iş yapamaz duruma gelmesi hallerinde, avukatın kayıtlı olduğu baro başkanı, ilgililerin yazılı istemi üzerine veya iş sahiplerinin yazılı muvafakatini almak şartıyla, işleri geçici olarak takip etmek ve yürütmek için kendi barosuna kayıtlı bir avukatı görevlendirecek, dosyaları kendisine devir ve teslim edecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur