#SavunmaDireniyor | Ankara Adliyesi önünde avukatlara polis saldırısı

Baro başkanları ve avukatlar, Büyük Savunma Mitingi'nin iptal edilmesi kararına karşı Ankara Valiliği hakkında suç duyurusunda bulundu. Ardından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Yasak kararına rağmen ülkenin dört bir yanından Ankara'ya gelen avukatlar, açıklama sonrası Meclis'e yürümek istedi. Yaşanan arbedede polis, biber gazıyla avukatlara saldırdı

Büyük Savunma Mitingi’nin pandemi bahanesiyle engellenmesinin ardından Valilk hakkında suç duyurusunda bulunan yüzlerce avukat Ankara Adliyesi önünde bir araya geldi.

#SAVUNMADİRENİYOR | BARO BAŞKANLARININ MECLİS KAPISINDAKİ OTURMA EYLEMİ İKİNCİ GÜNÜNDE

Komisyon görüşmelerinin ve baro başkanlarının oturma eyleminin devam ettiği Meclis’e yürümek isteyen avukatların önüne polis barikat kurdu. Ankara Valiliği’nin aldığı kent genelinde 15 gün boyunca toplantı, gösteri ve yürüyüş yasağını bahane eden polisler avukatların yürümesine izin vermedi.

Barikatın kaldırılmasını isteyen avukatlar ile polis arasında arbede çıktı. Polis “Savunma yürüyor” sloganı ile barikata yüklenen avukatlara biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Avukatlar daha sonra barikatın önünde oturma eylemine başladı.

Adliye önünde oturan avukatlara hitaben konuşan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan şunları söyledi:

Bugün saat 14.00 itibariyle komisyonda görüşmeler başladı. Artık madde görüşmeleri başladı. Muhalefet partilerinden çok sayıda milletvekilinin konuşmak için isim yazdırdığını öğrendik. Görüşmelerin birkaç gün daha süreceğini söyleniyor.

Normalde yapmayı düşündüğümüz şey, akşamleyin baro başkanları olarak Meclis’in önündeki oturma eylemini devam ettirip, bizi komisyona alana kadar oradan kalkmamaktı. Komisyona girip derdimizi anlatmak istiyoruz. Bu bizim yasamız. Bizimle ilgili bir yasa görüşülürken baro başkanlarını almadılar komisyona. TBB’ne dedik ki “Sizden temsilci isteyeceklerdir. İki tane baro başkanımızı belirleyin” kabul etmediler. O zaman “Kendiniz gidin” dedik TBB Başkanı olarak, onu da kabul etmemişler. Haliyle gelinen baroların temsili noktasında komisyonda kimse yok. 50’den fazla baro başkanı olarak Meclis’te beklemeye devam ediyoruz.

Adliye önünde bekleyen avukatların “Nöbete biz de gelelim” talebine yanıt veren Sağkan, 2911 sayılı kanununda yer alan “Meclis çevresinde 1 kilometreye kadar toplantı, gösteri ve yürüyüş yapılamaz” dedi. Bu kararının tüm baro başkanları olarak ortak verilmesi gerektiğini, tek başına karar veremeyeceğini iletti.

Adliye önünde nöbet

Avukatlar, polis saldırısının ardından adliye önünde nöbete başladı. Gece boyunca devam eden “Savunma Nöbeti”, Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşmelere ara verilmesine kadar sürdü.

Adliye önündeki nöbet, “Savunma susmadı, susmayacak” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Sendika.Org /Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur