#SavunmaDireniyor | Baro başkanlarının Meclis kapısındaki oturma eylemi ikinci gününde

AKP'nin baroları bölme planı için Meclis'e getirdiği çok baro taslağı görüşmeleri devam ediyor. Meclis'e alınmayan baro başkanları Çankaya Kapısı'nda oturma eyleminde

#SavunmaDireniyor | Baro başkanlarının Meclis kapısındaki oturma eylemi ikinci gününde

Muhalif baroların sesini bastırmak ve savunmayı savunması bırakmak için AKP’nin yürürlüğe koyduğu baroları bölme planına tepki sürüyor. 1 Temmuz’da Meclis’e sunulan yasa taslağı dün (2 Temmuz) adalet komisyonunda görüşülmeye başladı.

Görüşmelerin başlaması ile birlikte Meclis’e gelerek komisyonda görüş belirtmek isteyen baro başkanları içeriye alınmadı. Komisyonda görüş belirtmek isteyen baro başkanları Meclis’in Çankaya Kapısı’nda oturma eylemine başladı.

Dün sabah 05.00’a kadar süren komisyon görüşmelerinin bugün 14.00’da yeniden başlayacağı belirtildi. Baro başkanları Adalet Komisyonu’nda görüşleri alınıncaya kadar oturma eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Manisa Barosu Başkanı meslektaşlarının yanına alınmadı

Dün geceden bu yana oturma eylemlerini sürdüren baro başkanlarına bu sabah da çeşitli baro başkanları ve yöneticilerinden katılımlar oldu. Sabah saatlerinde oturma eyleminde olan meslektaşlarına katılmak için Meclis’e gelen Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan ve baro yöneticileri, oturma eyleminin yapıldığı alana alınmadı. Manisa Barosu Başkanı, ancak CHP’li vekillerin aracıyla içeri girebildi.

 

“Direneceğiz, biat etmeyeceğiz”

Urfa Barosu Başkanı Av. Abdullah Öncel:

“Daha önce de ifade ettiğimi gibi; direneceğiz, biat etmeyeceğiz. Baroların bölünmesine karşı mücadelemiz sürecek.”

Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin: “Bu böl, parçala, yönet ve adaleti parselleme anlayışına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

“Baro başkanlarının içeriye alınmaması tamamen hukuksuz ve antidemokratiktir”

Adalet Komisyonu’nda dün başlayıp sabahın erken saatlerinde biten görüşmelerin ardından baro başkanlarının Meclis önündeki nöbetine katılan HDP’nin hukukçu vekillerinden Züleyha Gülüm, baro başkanlarının içeri alınmamasını tamamen hukuksuz ve antidemokratik bir uygulama olarak nitelendirdi.

Sendika.Org / Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur