Aleviler büyük buluşmaya hazırlanıyor: 3 Kasım’da Kadıköy’de

Alevi örgütleri yüz binlerle 3 Kasım’da İstanbul Kadıköy’de olacak. Aleviler AKP iktidarının asimilasyon, inkar ve baskı politikalarına karşı buluşuyor

Alevi örgütleri AKP’nin açıkladığı “Demokratikleşme paketi”ni ve asimilasyon politikasının somut yansıması olan “Cami-Cemevi” projesini protesto etmek için sokağa çıkıyor. 12.00’da başlayacak olan eyleme Taksim Dayanışması, DİSK, KESK, Halkevleri, ÖDP, TKP ve HDP’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü ve parti de katılacak.

Alevileri devlete ve sağa eklemleme misyonuyla hareket eden Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ise Alevi örgütlerinin ortaklaşa başlattığı mücadele süreci karşısında ‘inanç önderleriyle’ ve devlet erkanıyla toplantı yaparak büyük Alevi mitingine karşı hamle yapıyor.

Alevi örgütleri Türkiye toplumunun demokratikleşmesi, laik bir devlet olabilmesi, eşit yurttaş haklarının, düşünce ve inanç özgürlüğünün sağlanması için demokrasi ve emek güçleriyle el ele mücadele yürüteceklerini vurguluyor.

Demokratikleşme paketinin açıklanmasının ardından Alevi örgütleri pakette Alevilerin temel taleplerinin yok sayıldığını, ardından gelen “Alevilere yeni açılım” söylemlerinin de AKP’nin oyalama taktiklerinden biri olduğunu belirterek mezhepçi, gerici bir parti olan AKP’den demokrasiye, özgürlüğe kardeşliğe katkı sunmasını beklemediklerini ilan ettiler ve bölge mitinglerinden oluşan bir eylem programı açıkladılar. Eylem programının en önemli ayaklarından biri 3 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek olan miting.

İzzetullah telaşta

Fethullah Gülen’le ortak yaptığı “Cami-Cemevi” projesi nedeniyle Alevilerden büyük tepki alan, Cem Vakfı içinde dahi istifalara varan tepkilerle karşılaşan İzzettin Doğan ise Alevi örgütlerinin ortaklaşa başlattığı mücadele süreci karşısında durumunu kurtarmaya çalışıyor. Paketin açıklanmasının ardından Cemaatin kanalına çıkarak iktidarla kol kola yürüyüşüne yakışmayan(!) bir sertlikte paketi eleştiren ve AKP’nin Alevilere hiçbir hak vermediğini söyleyen Doğan büyük Alevi mitinginden bir gün önce mitingin yapılacağı İstanbul’da “Dünya çapında Anadolu inanç önderleri toplantısı” düzenliyor.

AKP baskısı altında yaşayan Alevi toplumunun içinde en ufak itibarı kalmayan İzzettin Doğan, “inanç önderleri” aracılığı ile üstelik “dünyadan taşıdıkları” ile konumunu düzeltmeye çalışıyor. Doğan toplantı için yayımladığı çağrı metninde ise “devlet bizi içine alsın” diyerek, Cami-Cemevi projesinden geri adım atmayarak çizgisine yönelik herhangi bir geri adım atmadığını da gösteriyor.

Avni Mutlu ve Kadir Topbaş’ın işi ne

Cem Vakfı’nın etkinliğinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da davetli olarak katılması, bir yandan AKP’den şikayet eden İzzettin Doğan’ın bir yandan da AKP yanlısı çizgiden kopamadığını gösteriyor.

Aleviler sokakta, ortak mücadelede buluşuyor

Cem Vakfı salon toplantılarıyla itibar tazelemeye çalışadursun mitinglerle yüz binleri buluşturmayı hedefleyen Alevi örgütleri temsilcileri yaptıkları açıklamada Türkiye toplumunun demokratikleşmesi, laik bir devlet olabilmesi, eşit yurttaş haklarının, düşünce ve inanç özgürlüğünün sağlanması için Alevi kurumlarının ortaklaştığı ve demokrasi ve emek güçleriyle el ele verdikleri bir mücadele yürüteceklerini vurguladılar. 3 Kasım’da emek ve meslek örgütleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte Kadıköy’de buluşacak olan

Alevi örgütleri taleplerini şöyle sıralıyor:

Cami-Cemevi projesi iptal edilmelidir; zorunlu din dersi ve diyanet işleri kaldırılmalıdır;  Alevilere ait inanç merkezlerinin el konulan taşınmazları ve diğer varlıklarının geri verilmelidir; Alevi katliamları aydınlatılmalıdır; kamu ve özel sektörde Aleviler hakkında uygulanan dışlayıcı uygulamalara ve cemaat tekeline son verilmelidir; örgütlenme özgürlüğü, toplu gösteri ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır; 40 bin Alevi’nin öldürülmesinden sorumlu olan Yavuz Sultan Selim’in ismi kamusal alanda kullanılmamalıdır; iktidar ve devlet bizim adımıza karar veremez cemevlerinin Alevilerin ibadet yeri olduğu konusunda yasal düzenleme yapılmalıdır,

3 Kasım’da Kadıköy’de buluşmak için çağrı yapan Alevi örgütleri:

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Şahkulu Dergahı, Garip Dede Dergahı, Karacaahmet Dergahı, Erikli Baba Dergahı, Sarı Gaz, Cemevi, Nurtepe Cemevi, Bağcılar Cemevi, Gazi Cemevi, Okmeydanı Cemevi, Sultan Gazi Pir Sultan Cemevi, Örnek Cemevi, Karaağaç Dergahı, Hubyar Dergahı, Topçu Baba Dergahı, Yalıncak Sultan Dergahı, Cogi Baba Dergahı, Alibeyköy Cemevi, Habibler Cemevi, Ermahmut Cemevi, Erenler Eğitim Vakfı, Gürpınar Cemevi, Güneş Cemevi, Yeşilkent, Pir Sultan Cemevi, Suştan Beyli Cemevi, Ataşehir Cemevi, Pir Sultan Abdal Kadıköy Cemevi, Sarıyer Cemevi, Karacaöğren Cemevi, Karayolları Cemevi, Arnavutköy Cemevi, Silivri Cemevi, Yunus Emre Cemevi, Yenidoğan Cemevi, Sarısaltık Cemevi, Derince İmam Hüseyin Cemevi, Sücaeddin Veli Dergahı, Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Vakfı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur