Direnişe yönelik polis saldırıları ev baskınları ile sürüyor

Gezi Parkı’ndan başlayan halk direnişini şiddetle, yalanla, sansürle bastıramayan AKP şimdi de iktidarına karşı sokağa çıkan milyonları  polis operasyonları  ile tehdit etmeye ve  engellemeye çalışıyor. 23 gündür süren direniş AKP’nin tüm saldırı biçimlerine, taktiklerine karşı devam etti.

Ankara

Ankara’da polis dün gece Kennedy Caddesi’ndeki saldırıları ve Kuğulupark’taki baskınını sabah saatlerinde evlere taşıdı. 26 eve baskın düzenlendi, gözaltılar yapmaya başladı.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden edinilen bilgilere göre 5’i Halkevleri üyesi 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ESP, SDP, BDSP, Odak, Halk Cephesi üyeleri de bulunuyor.

Anadolu Ajansı ise 25 kişinin gözaltında olduğunu iddia etti.

Plates bandına sapan muamelesi

Ankara’daki baskınlardan birisi de Eğitim-Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut’un evine gerçekleşti. Korkut’un kardeşi Gülşah Öztürk gözaltına alınırken, polis evdeki tüm dijital verileri didik didik etti ve kopyaladı.

Gülşah Öztürk, çatışmaların ilk gününde bacağına gaz bombası isabet etmesi sonucu yaralanmıştı. 18 günden bu yana koltuk değneği ile yürüyebilen Öztürk, egzersiz için de plates bandı kullanıyordu. Polis, Öztürk’ün plates bandına sapan malzemesi olduğu gerekçesiyle el koydu.

Baskında, 19 gündür biber gazı kokusu altında olan kentte her Ankaralının cebinde ve çantasında taşıdığı maskeler ve deniz gözlükleri de delil gerekçesiyle alındı.

Ankara’daki tam gözaltı listesi şöyle:

Gülşah Öztürk, Osman Nuri Orhan, Hikmet Tanıl, Sonel Temel, Akın Can, Ali Yılmaz, Gizem Bayram, Can Deliduman, Hüseyin Arlıer, İbrahim Akyol, Birkan Sabast, İrfan Taban, Can Eroğlu, Sahin İmga, Batuhan Uluergüven, Hakan Keskin, Cevahir Özkan, Yoldaş Aydın, Erdal Kozan, Yusufcan Yıldırım, Bayram Dalyan, Mahir Çağlar, Tamer Morkoç, Mert Atmaca, Hazal Kangal, Eren Tayşan, Mazlum Demir ve 18 yaşının altındaki U.B.

İstanbul

İstanbul’da da polis sabah saatlerinde İstanbul’da çok sayıda ev ve kuruma baskın düzenlendi. ETHA haber ajansının verdiği bilgilere göre ESP üye ve yöneticilerinin evleri ETHA ve Atılım gazetesi büroları ile Sosyalist Gençlik Derneği’nin büroları ve çalışanların evleri basıldı.

ETHA’nın haberine göre İstanbul’da gözaltına alınanların isimleri şöyle:

ESP il yöneticisi Erdal Demirhan, Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar, PSAKD Ateşehir yöneticisi Ali Karaçay, Atılım Gazetesi Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, ESP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, ESP MYK üyesi Beycan Taşkıran, ESP MYK üyesi Dinçer Ergün, HDK MYK üyesi Alp Altınörs, İsmet Yurtsever, Sıtkı Güngör, Ali Haydar Akdeniz, Hasan Tunç, Okan Danacı, Cemil Yıldız, Serkan Gündoğdu, Cemal Çakmak, Hatice Çakmak, Aykan Şimşek, Mustafa Diren Saygılı, Metin Külekçi, Sinan Polat, Maksut Toprak, Mehmet Güneysel, Şahin Yeşilırmak, Hüseyin Şahin, Vedat Kıltepe, Ergin Elmas, Ümit Akdağ,  Çağrı Aydoğan, Ali Sönmez Kayar, Salih Coşar, Gökhan Değirmenci, Savaş Başar, Süleyman Tunç,Çağdaş Kaplan, Tolga Karataş, Ümit Yetik, Boran Atıcı, Yawsef Salci, İmran Aydın, Ulaş Yıldız, Kenan Alıcı, Mehmet Tunç, Sercan Genç, Çetin Mordeniz, Emir Yiğit, Mehmet Aslıvar, Emek Ulaş Suna, Narin Duru, Ergin Üzüm, İrem Kırgı, Özgül Ülgen, Özgür Ulaş Yıldız, Ersin Topçu, Yusuf Nas, Şafak Aykan Şimşek, Zeynel Yıldız, Emrah Görtaş, Süleyman Görtaş, Tansu Tek, Mahir Babacan, Kenan Arıcı, Kurtuluş Sarıkaya.

Ayrıca Etha’nın belirttiğine göre, Çanakkale’den de SGD üyesi Uğur Polat gözaltında.

ESP konu ile ilgili bugün saat 15.00’te İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacağını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı 10.00’da yaptığı açıklamada ajansta aramanın devam ettiğini ve siteye erişimin engellendiğini duyurdu.

Polisin elindeki listelerle ev baskınlarına devam edeceği söyleniyor.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, TBMM’de yaptığı konuşmada İstanbul’daki operasyon ile ilgili olarak konuştu. Güler, ESP’ye yönelik şafak baskının “1 yılı aşkın süredir takip edilen yasa dışı bir örgüte yönelik projeli bir operasyon” olduğunu öne sürdü. 62 kişinin şu anda gözaltında olduğunu söyleyen Güler, gözaltındakiler arasında çok sayıda “yasa dışı örgüt elemanı” olduğunu da iddia etti.  Güler gözaltına alınanların Gezi Parkı eylemlerinde molotofkokteyli, sis bombası ve çelik bilye kullandığını öne sürerek, operasyonun ana gövdesinin MLKP’ye yönelik olarak gerçekleştiğini söyledi.

Dün (18 Haziran) İstanbul’da polis operasyonuyla gözaltına alınan Ümit Akdağ ve Ulaş Yılmaz sağlık durumları nedeniyle Emniyet’teki sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Sendika.Org, Etha

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur