İstanbul’da Alevilerin evlerine çarpı

İstanbul’un Kartal İlçesi’ndeki Yakacık ve Hürriyet mahallelerinde Alevilerin evleri işaretlendi

İstanbul’un Kartal İlçesi’nde Hürriyet ve Yakacık mahallelerinde ikamet eden Alevi vatandaşların evlerine çarpı işaretleri konuldu. 25 evin işaretlenmesi üzerine endişelenen mahalleliler, öğle saatlerinden itibaren Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köyü Derneği’nde bir araya gelmeye başladı. Sendikalar, Alevi örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de Alevi vatandaşlar ile birlikte bekleyişlerini sürdürdü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kartal Cemevi Derneği Başkanı İsmail Saçlı, yaşananların bir provokasyon olduğunu belirtti. Alevilerin evlerinin işaretlenmesini kınayan Saçlı, hükümetin bir an önce sorumluları bulması gerektiğinin altını çizdi. Maraş ve Çorum katliamlarını hatırlatan Saçlı, insanların tedirginliklerinin bireysel silahlanmalara yol açabileceğini, buna karşı sakin olunması gerektğini ifade etti.

Mahallelerinin kentsel dönüşüm projesi kapsamında olduğuna da dikkat çeken Saçlı, “Bu işaretlemeler, mahallelileri rahatsız etmek için, bölgeden sürgün etmek için de olabilir” dedi.

Mahalleliler, kaymakamlığa dilekçe vererek sorumluların bulunmasını da talep ettiler.

PSAKD’den eylem çağrısı
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi tarafından yapılan çağrıda da “Irkçı, gerici ve halk düşmanı AKP’nin tetikçileri bu kez Kartal’da görüldü” denildi. PSAKD, konuyla ilgili olarak 24 Ağustos Cuma günü saat 19.30’da Kartal Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyeceklerini duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur