Tanıklık günleri sona erdi

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nün (GÖP) hapisteki gazeteciler için başlattığı “Tanıklık Günleri” nin son gününde hapis gazeteciler Yüksekova Gündem İmtiyaz Sahibi Abdülmenaf Düzenci, Azadiya Welad Sahibi Mehmet Emin Yıldırım, Kanal B Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haberal, Demokratik Modernite İmtiyaz Sahibi Ömer Çiftçi, Özgür Gündem İmtiyaz Sahibi Ziya Çiçekçi, DİHA İmtiyaz Sahibi Zuhal Tekiner için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde tanıklık yapıldı.
Açılış konuşmasında Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun bir kampanya başlattığı açıklandı. Her Ülkeden bir tutuklu gazeteciyi sahiplenme kampanyası kapsamında Türkiye’den Barış Terkoğlu sahiplenildi. Belçika Gazeteciler Sendikası bugün Barış Terk Oğlun için bir eylem düzenliyor.

‘Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı’
Açılış konuşmasında Türkiye’deki sorunların girerek rejim sorunu haline geldiğini söyleyen gazeteci Nail Güreli, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını talep etti.

Güreli, Metin Göktepe olayını örnek göstererek “TGC’nin çalışmalarıyla bağımsız yargı polisleri mahkum etti ve mahkeme kararıyla tescil edilmiş bir başarı sağlandı. Bu yüzden Başbakanı uyarıyoruz ‘ben istersem olur’u dayatmayı bıraksın” dedi.

“AKP yeni bir medya düzeni gerçekleştirdi”diyen ÖDP Başkanı Alper Taş ise, basında oto sansür olduğunu vurgulayarak, Terör mahkemesi adı altında kurulan yeni yapılanmanın özel yetkili mahkemelerden farkı olmadığını söyledi.

‘Savunmasını Kürtçe yapmak istedi, izin vermediler’
Azadiya Welat Sahibi Mehmet Emin Yıldırım’a arkadaşı Çetin Altun tanıklık etti.

“Konu Kürtçe habercilik olunca baskılar artıyor. Mehmet ifadesini Kürtçe vermek istedi ama izin vermediler; hala ifadesi alınmadı” diyen Altun, iddianamenin sahte olduğuna dair ellerinde belgeler olduğunu ve bu belgeleri basınla paylaşmaktan çekinmeyeceklerini de belirtti.

Kanal B Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haberal’a tanıklık eden Kanal B muhabiri Sezin San “Mehmet Haberal bir bilim insanı olarak cezaevinde bulunuyor, en yakın zamanda özgürlüğe kavuşmasını diliyoruz” dedi.

Demokratik Modernite İmtiyez Sahibi Ömer Çiftçi için arkadaşı Engin Erdem tanıklık etti: “Arkadaşlarımız devletin kirli politikalarını deşifre ettikleri için cezaevlerindeler.”

’90’larda namlu, şimdi kelepçe’
Özgür Gündem İmtiyaz Sahibi Ziya Çiçekçi’ye dayısı Engin Yardımcı ve Yazar Bayram Balcı tanıklık etti.

Yardımcı “Manzara çok net arkamda üzerinde ‘adalet’ yazan bir duvar önümde çevik kuvvet var. Dikta rejiminin son dönemlerde muhalif basın üstündeki baskıları aşikardır. Arkadaşlarımız dışarı çıktıklarında iktidar yanlısı medya onların yüzüne nasıl bakacak merek ediyorum” dedi.

Çiçekçi için konuşmayı devam ettiren Balcı ise “90’lı yıllarda ensemizde namluyla haber peşinde koşuyorduk; bugün ise ellerimizde kelepçeler” dedi.

DİHA İmtiyaz Sahibi Zuhal Tekiner’e tanıklık eden babası Mehmet Şah Tekiner, “Zuhal insanları, doğayı çok seven bir insandı, herkese sevgi ve saygıyla bakardı. Şimdi cezaevinde olmasının sebebi de barış ve insanlık için çalışmalar yapmasıdır” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de içinde bulunduğu basın toplantısı gazetecilere özgürlük sloganlarıyla son buldu.

GÖP 29 Haziran Cuma günü saat 19:0da Tünel’den Taksim Meydanı’na “Zindanlar Boşalsın, Gazetecilere Özgürlük” yürüyüşü yapacak.

Bianet

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur