KTÜ’de Parasız Eğitim Talebi Cezalandırılıyor

KTÜ yönetimi tarafından “izinsiz gösteri” yaptıkları gerekçesi ile 16 öğrenciye açılan soruşturmalar sonuçlandı. Soruşturma nedeni olan “izinsiz gösteride” üniversiteliler, ikinci yarıyıl başında üniversite yönetiminin öğrencilerden zorla topladığı kayıt paralarını yaptıkları tiyatro ile protesto etmişlerdi.

Tiyatroyu izleyen yüz elliye yakın öğrenciden onbeşine ve bir de tiyatro esnasında şehir dışında olan bir öğrenci ile beraber toplam 16 öğrenciye açılan soruşturmalar sonunda, 5 öğrenciye birer ay uzaklaştırma, yedi öğrenciye uyarı cezası verilirken, dört öğrenci “suçsuz”! bulundu.

Öğrencilere verilen cezalar fakültelerine göre değişiyor. Dört Eğitim Fakültesi öğrencisine birer ay ceza, Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerine uyarı cezası verilirken, mühendislikten üç öğrenciye ceza verilmedi, bir kişi ise bir ay uzaklaştırma cezası aldı.

Soruşturma sonucu ceza alan öğrenciler idare mahkemesine başvurarak cezaların iptalini isteyecekler.

KTÜ Öğrenci Kolektifleri bir açıklama yaparak, “üniversitelerinin şirketleşmesine karşı mücadele eden KTÜ öğrencileri bu tür baskılara boyun eğmeyecekler, parasız ve nitelikli eğitim taleplerini daha güçlü haykıracaklar” dedi.

Kaynak: Devrimci Gençlik

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur