Sınır dışı edilmek istenen kadınlar için “#25KasımSınırDışıSebebiOlamaz” eylemi

25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrısıyla "25 Kasım suç değil, sınır dışı gerekçesi edilemez" diyen kadınlar sosyal medya eyleminde bir araya geldi

Sınır dışı edilmek istenen kadınlar için “#25KasımSınırDışıSebebiOlamaz” eylemi

Fotoğraf: Kemal Aslan/​AP/​dpa-ZEIT

25 Kasım Cuma günü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için İstanbul’da yapılan eylemde işkenceyle gözaltına alınan kadınlar arasında bulunan 2 mülteci kadın geri gönderme tehlikesi ile karşı karşıya.

Kadınlardan birinin Türkiye’de oturum izni bulunurken diğerinin turist vizesi ile Türkiye’ye geldiği öğrenildi. Kadınlardan biri gözaltına alınırken baygınlık geçirmiş, ezilme tehlikesi yaşamıştı. Kadınlar dün Selimpaşa Geri Gönderme Merkezine transfer edildi. Süreci takip eden 25 Kasım Kadın Platformu, kadınların durumunun göç uzmanı tarafından değerlendirileceğini söyledi.

25 Kasım Kadın Platformu tarafından konuya dair yapılan açıklamada gözaltı ve sınır dışı uygulamasına tepki gösterilerek sosyal medyada yapılacak kampanyaya çağrıda bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

’25 Kasım suç değil, sınır dışı gerekçesi edilemez’ demek için bugün (27 Kasım) saat 21.00’de sosyal medyadayız!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, her yıl olduğu gibi erkek-devlet şiddetine karşı isyanımızı dile getirmek için Taksim-Tünel’de buluşmaya çalıştığımız sırada ağır şiddetle gözaltına alınan 226 arkadaşımızdan ikisi hâlâ gözaltında!

Yabancı uyruklu oldukları gerekçesiyle, 25 Kasım ve 26 Kasım geceleri Karaköy Emniyet Müdürlüğünde tutulduktan sonra bugün (27 Kasım Pazar) Selimpaşa Geri Gönderme Merkezine sevk edildiler.

Erkek şiddetinin olmadığı gibi şiddete karşı mücadelenin de, sokaklarda ve her yerde hakkımızı aramanın da ‘uyruğu’, ayrımı olmaz!

Arkadaşlarımız gözaltına alınırken yerde baygın halde sıkıştırılmak gibi maruz kaldıkları işkencenin yanı sıra, sırf Türkiyeli olmadıkları için ayrımcılığa uğruyor, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılıyor!

Hep birlikte ses çıkarıyoruz! 25 Kasım sınır dışı sebebi olamaz

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur