CHP seçim bildirgesinde “iptal edeceğiz” demişti: CHP’li Akın Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne sahip çıktı

CHP'nin 2018 yılındaki seçim bildirgesinde "mümkünse iptal edeceğiz" dediği, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın da "sözleşmeyi masaya yatıracağız" diye vurguladığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın sahip çıktı. Devlette devamlılığın esas olduğu gerekçesiyle AKP'nin yürüttüğü projeleri devam ettireceklerini belirten Akın, "Biz CHP olarak nükleer enerjiye karşı değiliz" dedi

CHP seçim bildirgesinde “iptal edeceğiz” demişti: CHP’li Akın Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne sahip çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, seçimleri kazanmaları durumunda uygulanacak enerji politikaları hakkında partisinin genel merkezinde basın açıklaması yaptı.

AKP’nin hali hazırda yürüttüğü enerji yatırımlarının sürüp sürmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlatan Akın, iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarının ihlal edildiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatına devam edileceğini söyledi.

“Nükleer enerjiye karşı değiliz”

Devlette devamlılığın esas olduğu gerekçesiyle AKP’nin yürüttüğü projeleri devam ettireceklerini belirten Akın, “Biz CHP olarak nükleer enerjiye karşı değiliz. Ancak, Akkuyu Nükleer Santrali projesi hakkında mevcut durum analizi, sözleşme detaylarını bilmiyoruz. Bunları irdeleyeceğiz. Bir kere bunları kamuoyuna açıklayıp rahatlatmak lazım. Bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi Türkiye’nin nükleer teknolojiye sahip olması. Türk vatandaşlarının da işin içinde olduğu ve oyuncu oldukları ve teknolojiyi geliştirdikleri bir noktaya getirelim diye uğraşıyoruz. Tüm enerji konularına açığız ama önce insan diyoruz” ifadelerini kullandı.

Ali Mahir Başarır: “Santrale tamamen karşıyız”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 3 Ağustos’ta Yeşil Gazete’ye yaptığı açıklamada Akkuyu santral projesinden kurtulmak istediklerini ifade ederek şunları söylemişti:

İktidara geldiğimiz zaman zaten sözleşmenin bir tarafı olacağız. Bizim de bir enerji bakanımız olacak. Ve bu sözleşmeyi masaya yatıracağız: Uluslararası teamüle ve hukuka uygun yapılmış mı? İş mevzuatımıza uygun mu? Biz bu projeden kurtulmak istiyoruz. Zaten orası deprem bölgesi. Zemininde sürekli yapıldığından beri çatlaklar oluyor. Aslolan çevrenin korunmasıdır. Biz bu dertleri çekmek istemiyoruz. Evet, biz geldiğimizde zaten orayı ortadan kaldırıp tekrar eski haline, ağacına, denizine, yeşiline, doğasına kavuşturmak istiyoruz.
bu projenin kendisine karşıyız. Millileştirme projelerimiz var: Mesela Osmangazi köprüsü, 1915 Köprüsü, yeni havaalanında garantileri ortadan kaldırıp tamamen 84 milyonun emrine açmak gibi planımız var. Ama biz topraklarımızda hiçbir tehdit istemiyoruz, santrale tamamen karşıyız.

CHP’nin 2018 yılındaki seçim bildirgesinde de Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin gözden geçirileceği ve uluslararası yükümlülükler çerçevesinde mümkünse iptal edileceği belirtilmişti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 20 Eylül’de yayımladıkları raporda santral inşaatının temel yapılarında çatlakların meydana geldiğine ve bu durumun iş güvenliğine tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek “Türkiye’nin enerji politikaları içerisinde nükleer enerji santrallarının hem ekonomik hem de teknik açıdan yanlış bir tercih olduğu ve bu santral inşaatının derhal durdurulmasının ülke yararına olduğu bu somut gerçekle bir kere daha ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur