“Sur’daki festival Kürtlerin tarihine saldırıdır, katılarak meşrulaştırmayın”

Dil ve Kültür kurumları, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kayyımların birlikte düzenleyeceği "Sur Kültür Yolu Festivali"ne ilişkin asimilasyona hizmet edecek ve kültürel soykırımı derinleştirecek organizasyona katılmama konusunda bölge halkına çağrıda bulundu

“Sur’daki festival Kürtlerin tarihine saldırıdır, katılarak meşrulaştırmayın”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelere atanan kayyımların ortaklığında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8-16 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan “Sur Kültür Yolu Festivali”ne ilişkin Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) de aralarında bulunduğu 8 dil, kültür ve sanat kurumu ortak açıklama yaptı.

“Yüzünüz ve yolunuz karanlıktır” başlığıyla yapılan açıklamada, “Biz kurum olarak altını çizerek belirtiyoruz ki; bu festivalin kültürle hiçbir ilgi ve alakası yoktur. Festivalin amacı, kültürel asimilasyondur. Bu da bize açıkça gösteriyor ki bu festival, Kürt halkının ve Sûr’da yaşayan kadim halkların, tarih, dil, kültür ve sanatına yönelik bir saldırıdır” denildi.

“Bu yıkım halen daha Kürt halkının hafızasında diridir”

Sur’u yıkan zihniyetin festival adı altında kültürel soykırımı derinleştirmeyi hedeflediğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Binlerce yıllık bir hafızaya sahip olan Sûr’un her bir sokağı, halkların kültürünü anlatıyor. Sûr’un her bir taşı ve mimarisi topluların ve tarihin kimliğidir. Kürt halkına ve halklara yönelik inkar ve asimilasyon politikaları nedeniyle Sûr’u yıktılar. Bu yıkım halen daha Kürt halkının ve halkların hafızasında diridir. Halkın yüreğinde ki yaralar halen iyileşmedi ve yaşananlar unutulmadı. Tarihi yapıların altında insan cenazeleri çıkıyor, cenazeler kemik halinde bir kutunun içinde veriliyor! Hal böyleyken Sûr’da festival düzenlemek her şeyden önce Kürt halkının değerlerine ve kutsallarına yönelik bir saldırıdır. Bir taraftan Kürtçe konserler ve tiyatro oyunları yasaklanırken; diğer yandan Amed’de festival düzenlemek büyük bir çelişkidir.

“Biz bu karanlık yüzlere ve yollara müsaade etmeyeceğiz”

Yapılacak olan festivalin ancak, faşizme ve asimilasyona hizmet edeceği ifade edilerek şunlar söylendi:

Festivale katılacak olan sanatçılar, hangi amaçla katılırlarsa katılsınlar, ancak faşizme ve asimilasyona hizmet ederler ve Kürt halkının kültürüne yönelik bu saldırıyı meşrulaştırırlar. Biz kurum olarak diyoruz ki; Kültürel imha ve inkârın pençesinde ki bir halkı kurumak, kendisine, insanım, vicdan sahibiyim ve yurtseverim diyen herkesin görevidir. Buradan herkese çağrıda bulunuyoruz, tarihine, kültürüne, sanatına ve diline sahip çıkmak herkesin görevi. Biz bu karanlık yüzlere ve yollara müsaade etmeyeceğiz.

Söz konusu festivale ilişkin açıklama yapan kurumların isimleri şöyle:  Komeleya Çand û Hunerê ya Dîjleyê, Komeleya Lêkolînê ya Ziman û Çandên Mezopotamyayê, (Med Der) Komaleya Ekolojîyê, Enstîtuya Kurdî ya Amedê, Şanoya Bajêr a Amedê, Komaleya Jinê ya Çand, Huner û Wêjeyê, ( KASED) Komeleya Hiqûqnasên Ji Bo Azadîyê, (ÖHD) Komeleya Akademîya Sînemayê ya Rojhilata Navîn, Komeleya Wêjekarên Kurd

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur