Assa Abloy’da örgütlenen Dev Yapı-İş baraj engeline rağmen protokülü zorluyor: “Biz yetkiyi işçiden aldık”

Asas Abloy'da örgütlenen ve toplu iş sözleşmesi yapmak isteyen Dev Yapı-İş, işkolu barajı engeline rağmen "Protokol yapmanın önüde bir engel yok" diyor. şçiler protokol imzalanması için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı

Assa Abloy’da örgütlenen Dev Yapı-İş baraj engeline rağmen protokülü zorluyor: “Biz yetkiyi işçiden aldık”

İsveç menşeli güvenlik ve kapı otomasyonları firması Asas Abloy’da örgütlenen Dev Yapı-İş, toplu sözleşme yapmak istiyor. İşkolu barajını geçemediği için resmi olarak toplu sözleşme yapması engellenen sendika, “Protokol yapmanın önüde bir engel yok” diyor.

İşçiler protokol imzalanması için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Süreci Sendika.Org’a anlatan Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, firmada çalışan işçilerin tamamını örgütlediklerini ancak işkolu barajının önlerine engel olarak çıktığını ifade etti. Demir, firmanın yüzün üzerinde ülkede şubesinin olduğunu ancak sadece Türkiye’de işçilerin sendikal haklarının gasp edildiğini de ekledi.

İşkolu değişikliği davası da var

Demir firmanın metal işkolunda olması gerekirken inşaat işkolunda göründüğünü ve yürüyen bir işkolu değişikliği davası olduğunu da ifade etti. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’le temas halinde olduklarını ifade eden Demir, “Bu davanın ne zaman biteceği belli değil. Neden işçiler mağdur olsunlar? Dava bitene kadar protokol imzalanabilir” dedi.

Protokol ve toplu iş sözleşmesi arasında ne fark var?

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na göre bir sendikanın bir işyerinde veya işletmede yetki alıp toplu iş sözleşmesi yapabilmesi için aşması gereken iki baraj var. İlki işkolu barajı ya da ülke barajı olarak da anılan o işkolunda çalışan işçi sayısının yüzde 1’ine tekabül eden baraj. Pek çok mücadeleci sendika, patronların, devletin ve sarı sendikaların işbirliğiyle bu barajın altında bırakılıyor. Diğer baraj ise işyerindeki işçilerin çoğunluğuna tekabül eden baraj.

Her iki baraj aşıldığı takdirde toplu iş sözleşmesi sürecinin başlatılabilmesi için başvuru yapılabiliyor. Bu süreç tamamlanabilirse sendika, işçilerin temsilcisi olara işverenle masaya oturup pazarlık yapar ve sözleşme imzalanır. Ancak uzun süredir yetiye itiraz gibi çeşitli hukuki hilelerle toplu iş sözleşmesi hakkı baraj aşmış sendikalardan da gasp edilebiliyor. Bu konuda hazırladığımız dosya için tıklayınız.

Protokol ise herhangi bir barajı gerektirmeden işveren ve sendikanın karşılıklı onayıyla yapılabilir ve toplu iş sözleşmesinde yer alan hükümleri içerebilir. Ancak işverenin onayına bağlıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur