Onur Yaser Can’ı intihara sürükleyen işkenceci polisler 12 yıl sonra hakim karşısına çıkıyor

2010 yılında İstanbul'da Narkotik Şube polisleri tarafından yapılan psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz kaldıktan sonra intihar eden Onur Yaser Can'ı intihara sürükleyen polisler 12 yıl sonra hakim karşısına çıkacak

Onur Yaser Can’ı intihara sürükleyen işkenceci polisler 12 yıl sonra hakim karşısına çıkıyor

2010 yılında İstanbul’da Narkotik Şube polisleri tarafından yapılan psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz kaldıktan sonra intihar eden Onur Yaser Can’ı intihara sürükleyen polisler 12 yıl sonra hakim karşısına çıkacak.

İşkence faili polisler, azmettirici amirleri ve delil karartan bir polis 30 Eylül 10.00’da Çağlayan Adiyesi’nde İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Bir aileyi yok eden işkence

Can’ın intiharından sonra annesi Hatice Can da yargı sürecinin adil olmamasından dolayı dört yıl sonra intihar etti. Baba Mevlüt Can da oğlunun üzüntüsünün üzerine eşini de kaybedince sağlığı iyice bozuldu ve 2019’da yaşamını yitirdi. Can ailesinden kalan tek kişi Ezgi Sevgi Can, adalet mücadelesini sürdürüyor.

Can’ı intihara sürükleyen polislerin bir kısmı sadece belgede sahtecilikten yargılandı. Yargılanan iki polis 6 yıl 5 ay hapis cezası alırken hiç tutuklanmadılar. Sürdürülen adalet mücadelesi sonucu Can’ı intihara sürükleyen, işkence faili polisler, azmettirici amirler ve delil karartan bir polis hakkında dava açılabildi. Ancak açılan dava da yine belgede sahtecilik suçlamasıyla açıldı.

Ezgi Sevgi Can, davanın artık norm haline gelen cezasızlığın, sonucu itibariyle en yakıcı örneklerinden biri olduğunu sanık polisler ve amirleri işkence ve kötü muameleden yargılanana kadar bu davayı sürdüreceklerini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur