İTÜ öğrencileri beslenme ve barınma hakları için eylemde: “Enflasyonun faturasını bize kesemezler”

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) yemek ücretlerine, 18 Temmuz’da yapılan açıklamayla yüzde 150’ye varan zam yapıldı. Güz döneminin başlamasına kısa bir süre kala ise Altan Edige ve Ali İhsan Aldoğan yurtlarındaki oda kapasitelerinin artırıldığı ve yurt ücretlerine yüzde 50’ye varan zamlar yapıldığı açıklandı. Yaz dönemi boyunca zamları çeşitli etkinliklerle protesto eden öğrenciler, yeni dönemin ilk günü İTÜ Rektörlüğü önünde basın açıklaması yaptı

İTÜ öğrencileri beslenme ve barınma hakları için eylemde: “Enflasyonun faturasını bize kesemezler”

Üniversitelerin güz dönemlerinin başlamasıyla birlikte öğrencilerin beslenme ve barınma problemleri gün yüzüne çıkıyor. İTÜ, yemekhane ücretlerine, 18 Temmuz’da yaptığı açıklamayla yüzde 150’ye varan zam yaptı. Güz döneminin başlamasına kısa bir süre kala ise İTÜ’ye bağlı Altan Edige ve Ali İhsan Aldoğan Kız Öğrenci Yurtları’nın iki kişilik odalarının üç kişilik odalara dönüştürüldüğü ve yurt fiyatlarının tamamına zam yapıldığı duyuruldu. Öğrenciler kapasite artırımı ve zamlara karşı sosyal medyada tepki gösterdi.

Bugün (19 Eylül) güz döneminin başlamasıyla beraber organize olan öğrenciler, İTÜ Ayazağa Kampüsü’ndeki Merkezi Derslik Binası önünde toplanarak rektörlük binasına yürüdü. Burada bir basın açıklaması gerçekleştiren öğrencilerin açıklaması şöyle:

Rektörlük yaz döneminde, öğrencilerin yokluğunu fırsat bilip önce yemekhaneye akıl almaz zamlar yaptı, sonra yurt sorununu odalara fazladan yatak ve ranzalar ekleyerek çözmeye çalıştı. ‘Bu işler o kadar kolay değil’ demek için buradayız. Yaz aylarında burada olan arkadaşlarımızla söyledik, yeni döneme başlarken tekrar söylüyoruz: Zamları, sahte çözümleri kabul etmiyoruz. ‘Tüm kaynaklar öğrencilere’ diyoruz. Hakkımız olan kaliteli ve ulaşılabilir barınma ve beslenme, üniversite yönetimi tarafından sağlanmak zorunda. Ekonominin, enflasyonun faturasını bize kesemezler. Ekmeğimiz için yurdumuz için okulumuz için ayağa kalkıyoruz.


Kaynak: Medyascope

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur