Sarı sendika TES-İŞ ve Sabancı işbirliğine EnerjiSA direnişinden yanıt: “Enerji-Sen olarak mücadeleci tarzımızla farkımızı ortaya koyduk”

EnerjiSA'da işten atılan üyeleri için hiçbir girişimde bulunmayan TES-İŞ'in Genel Başkanı Ersin Akma'nın işçileri ve DİSK/Enerji-Sen'i suçlayan, patorunu öven açıklamaları hakkında işçiler ve DİSK/Enerji-Sen yöneticileri Sendika.Org'a konuştu. TES-İŞ üyesi olan işçi kendi hakkının savunulmadığını ifade ederken sendika yöneticileri bu süreçte mücadeleci sendikacının hangisinin olduğunun anlaşıldığını ifade etti

Sarı sendika TES-İŞ ve Sabancı işbirliğine EnerjiSA direnişinden yanıt: “Enerji-Sen olarak mücadeleci tarzımızla farkımızı ortaya koyduk”

EnerjiSA’da işten atılan üyeleri için hiçbir girişimde bulunmayan TES-İŞ’in Genel Başkanı Ersin Akma, yaptığı açıklamada işvereni övdü, işten atılan üyeleri için iki aydan uzun süredir direniş sürdüren DİSK/Enerji-Sen’i iş barışını bozmakla suçladı. Kendilerinin işçilerin haklarını savunduklarını iddia eden Akma’nın açıklaması, işçiler arasında tepki yarattı.

ENERJİSA’DA İŞTEN ATILAN ÜYELERİNİ SAVUNMAYAN TES-İŞ BAŞKANI İŞVERENİ ÖVDÜ, DİSK/ENERJİ-SEN’İ SUÇLADI

Akma’nın açıklaması hakkında direnişteki EnerjiSA işçileri ve DİSK/Enerji-Sen yöneticileri Sendika.Org’a konuştu. Direnişteki işçilerden olan Ahmet Kelle, işten atıldığında TES-İŞ üyesiydi. Kelle, defalarca sendika yöneticilerine başvurmasına rağmen hiçbir destek görmediğinin altını çizdi ve sonrasında DİSK/Enerji-Sen’in yürüttüğü direnişe katıldığını ifade etti.

İşçilerden Erdal Şener ise 15 aydır ortalarda görünmeyen TES-İŞ yöneticileri hakkında kayıp ilanı verdiklerini ifade etti. “Hiç göremediğimiz Ersin Akma, şimdi bizim eylemlerimize yasadışı demiş” diyen Şener, Akma’nın iddialarını ispatlamasını istedi.

DİSK/Enerji-Sen yöneticileri ise bu süreçte işçinin hakkını savunan, mücadeleci sendikanın hangisinin olduğunun açığa çıktığını ifade etti.

İşçilerin ve sendika yöneticilerinin yorumları şöyle:

Direnişteki EnerjiSA işçisi Erdal Şener: “TES-İŞ yöneticileri hakkında kayıp ilanı vermiştik, bulunmuşlar anlaşılan”

EnerjiSA’da toplu iş sözleşmesi görüşülürken biz TES-İŞ yöneticileri hakkında kayıp ilanı vermiştik. Kimse ulaşamıyordu çünkü kendilerine. Anlaşılan kayıplar bulunmuş. Ortaya çıkıp açıklama yapmışlar.

Biz EnerjiSA’da yıllardır çalışıyorduk ama ben üyesi olduğum sendikanın başkanını 12 sene sonra görmüştüm. İmzalanan toplu sözleşmeye sendika genel merkez binası önünde tepki gösterince polis eşliğinde aşağı inip açıklama yapmıştı da öyle gördük kendisini. Biz DİSK/Enerji-Sen’e bu yüzden geçtik zaten.

Hiç göremediğimiz Ersin Akma, şimdi bizim eylemlerimize yasadışı demiş. Nerede ne yapmışız, ispatlasın bu iddialarını. İspatlamazsa suç duyurusunda bulunacağız. Biz işimiz için şirketin önünde direniyoruz. Ersin Akma da bizi karalamaya çalışıyor.

Direnişteki EnerjiSA işçisi Ahmet Kelle: “Ben TES-İŞ üyesiydim, kimse savunmadı hakkımı”

Bize iftira atıyorlar. Sadece söz, ne ellerinde bir belge ne bir ispat. Yasadışı eylem yapıyorsak dava da açmaları gerek, ceza da vermeleri gerek. Var mı böyle bir durum, yok! DİSK/Enerji-Sen hakkında da işçileri gerçek olmayan beyanlarla kandırdılar demiş. Hangi işçiye ne yalanı söylemiş Enerji-Sen, söylesinler açık açık.

Ben TES-İŞ üyesiydim. Toroslar Elektrik’te çalışıyordum. Burada işten çıkarılanların hepsi TES-İŞ üyesi. Biz de mi yasadışı eylemler yaptık?

Ben işten atılınca TES-İŞ Adana Şube Başkanı’nı iki üç defa aradım. Hiçbirini açmadı. Hiç dönüş de yapmadı. Ulaşamayınca Adana Şube Sekreteri’ni aradım. O da bana “Ben DSİ işçileriyle ilgileniyorum, size bakan ben değilim” dedi. Başından savdı beni yani. Genel Başkan Yardımcısı Fatih Tülek’i aradım. Adana Şube’de benimle kimsenin ilgilenmediğini söyledim. Bana muhatabın Adana Şube olduğunu, kendilerinin bu durumla ilgilenmediğini ifade etti. Öyle olunca kalkıp Ankara’ya Genel Merkez’e gittim. “Burada işten çıkarılan Başkent Elektrik işçilerinin Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde eylem yapıyor. Biz de işten çıkarıldık. Biz de katılalım onlara. Ya da başka türlü hakkımızı arayacaksak öyle yapalım” dedim. Bana işyeri önünde eylem yapma gibi bir uygulamalarının olmadığını söyledi.

Onlar da ilgilenmedi yani. Ben de buradaki direnişe katıldım.

DİSK/Enerji-Sen İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman: “Sarı sendika ve patron işbirliğiyle baraj altı bırakılmaya çalışılıyoruz”

EnerjiSA’da işten atmaların ardından sendikamız ve işten atılan üyelerimizle başlattığımız direniş 71. gününde sürüyor. Bu süreçte işçiler şirketteki mobbing, baskı, keyfiyet gibi olumsuzlukları da teşhir ettiler. Direniş boyunca defalarca gözaltına alındıl. İşçilerin eşleri ve çocukları da katıldı direnişe. Bu da kamuoyu yaratılmasında etkili oldu. İşçilerin haklı talepleri, mücadelesi ve bu mücadelede onları yalnız bırakmayan sendikanın hangisi olduğu gün yüzüne çıkınca Ersin Akma da bu gerçekliği hedef aldı.

Bu süreçte TES-İŞ, yönetimi şirket yönetimiyle de işbirliği halinde işyerlerinde üyelerimiz üzerinde baskı kuruyor. Yeni işten atmaların olacağı söylentileri yayılıyor. Müdürler işçileri DİSK’ten istifa etmeye zorluyor. Temmuz ayında açıklanacak sendika istatistikleri öncesinde üye sayımızı düşürüp bizi baraj altında bırakmaya çalışıyorlar. Bunu da işveren ve sarı sendika ortaklığında yapıyorlar. Bu konuda da suç duyurusunda bulunacağız.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin: “Mücadeleci tarzımızla farkımızı ortaya koyduk”

Açıklama baştan aşağı yalandır. Öncelikle atılan işçilerin çoğunluğu TES-İŞ üyesidir. Biz kendi üyelerimize sahip çıktık. Direnişe başladık. Direnişteki işçilerin hepsi de Enerji-Sen üyesi değil. Aramızda bir tane de TES-İŞ üyesi arkadaşımız var, Ahmet Kelle. İşten atıldıktan sonra kendi sendikası sahip çıkmayınca bize geldi. Biz ona da sahip çıktık. Bu süreçte hangi sendika emekten ve işçiden yana, hangi sendika patrondan yana anlaşılmış oldu.

EnerjiSA’daki toplu iş sözleşmesi sürecinde işçilerin TES-İŞ yöneticilerine karşı tepkisi ve sonrasında DİSK/Enerji-Sen’e geçmesinin ardından hem TES-İŞ’te hem de Sabancı’da bir rahatsızlık oluştu. Biz mücadelemizde kararlı durdukça Sabancı ve TES-İŞ’teki rahatsızlık daha da arttı. Bize “Eylemlerinizi Sabancı önünde yapmayın da nerede yaparsanız yapın” bile dendi. Enerji-Sen olarak mücadeleci tarzımızla farkımızı ortaya koyduk.

İki hafta önce EnerjiSA yöneticileri, TES-İŞ şube başkanlarıyla bir toplantı yaptı. EnerjiSA yöneticileri, TES-İŞ şube başkanlarından işten atılan işçilerin neden işten atıldıklarıyla alakalı açıklama yapmalarını istedi. Şube başkanları alacakları tepkiden çekinerek yapmak istemedi. Şube başkanlarının yapmaktan imtina ettiği açıklamayı Genel Başkan Ersin Akma yapmış. Ersin Akma, nasıl bir anlaşma sonrasında, ne karşılığında yapmış bu açıklamayı merak ediyorum. Ayrıca işçilere her alanda destek büyürken, dayanışma eylemleri yapılırken bir sendika nasık işçiden yana değil de patrondan yana tavır alır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur