Çay üreticileri Kemalpaşa’da Çay Kanunu’na karşı sokakta: “Kanun geçerse kendi çay bahçemizde sözleşmeli çiftçi olarak çalışacağız”

Çay üreticileri Meclis'e sunulan Çay Kanunu'na karşı Artvin Kemalpaşa'da yürüdü

Çay üreticileri Kemalpaşa’da Çay Kanunu’na karşı sokakta: “Kanun geçerse kendi çay bahçemizde sözleşmeli çiftçi olarak çalışacağız”

Meclis’e Çay Kanunu’nun sunulmasının ardından Artvin Hopa ve Rize Pazar’da sokağa çıkan çay üreticilerinin bugünkü adresi Kemalpaşa sokakları. Kemalpaşa’da sağlık ocağı önünde buluşan çay üreticileri, Kemalpaşa Meydanı’na yürüdü. “Emeğine, suyuna, çayına sahip çık”, “AKP yasanı al başına çal” sloganlarıyla yürüyen Kemalpaşalı çay üreticileri, Kemalpaşa Meydanı’nda konuşmalar yaptı.

Karşılarında dev çay şirketlerinin olduğunu ifade eden çay üreticileri, kanunla birlikte kurulmak istenen Çay Ulusal Meclisi’nde bu firmaların temsilcilerinin ve patronlardan yana tavır alan ziraat odaları temsilcilerinin bulunduğuna dikkat çekti.

Söz alan bir çay üreticisi, kanunla birlikte çay üreticilerinin ve işçilerinin sefalete mahkum edileceğini ifade etti. Çay üreticisi “Kanun geçerse kendi çay bahçemizde sözleşmeli çiftçi olarak çalışacağız” dedi.

“Çay evimizin geçim kaynağı demektir”

Bir başka çay üreticisi ise özelleştirmelere değinerek Çaykur’u da bitirmek istediklerini söyledi. Çayın kendileri için hayati öneme sahip olduğunu söyleyen üretici, şunları söyledi:

Çay çocuklarımızın okul harçlığı demektir. Çocuklarımızın düğün masrafı demektir. Çay evimizin geçim kaynağı demektir. Çay benim ve ailemin doktor ve ilaç parası demektir. Çay Doğu Karadeniz’den başka bölgelere göçü önlemek demektir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur