Çay üreticileri Çay Kanunu’na karşı sokakta: “Seçimleri bekleyecek vakit yok, emeğimize sahip çıkacağız”

Meclis'e sunulan Çay Kanunu tasarısında üreticilerin değil sermayenin baz alınmasına tepki gösteren çay üreticileri Rize Pazar ve Artvin Hopa'da sokağa çıktı

Çay üreticileri Çay Kanunu’na karşı sokakta: “Seçimleri bekleyecek vakit yok, emeğimize sahip çıkacağız”

Çay üretimi ve çay fiyatlarının açıklanmasını da içeren, Çay Kanunu olarak da anılan 15 maddeden oluşan kanun teklifi AKP tarafından Meclis’e sunuldu. Çay üreticileri ise kanun tasarısının üreticilerin değil sermayenin baz alınmasına tepki göstermek için sokağa çıktı. Rize Pazar’da ve Artvin Hopa’da sokağa çıkan çay üreticileri, basın açıklaması yaptı.

Bir avuç yandaşın taleplerini tesis ediyorlar

“Tek adam iktidarı, her zaman olduğu gibi halkın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda karar almıyor, sermaye ve bir avuç yandaşın taleplerini, onların mutluluğunu tesis ediyor. Hazırladıkları Çay Kanunu da aynen böyle olmuştur” diyen Pazarlı çay üreticileri, Çay Kanunu’nu kendilerinin de talebi olduğunu ama üreticilerin esas alınarak hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Kanun teklifinde geçen Ulusal Çay Meclisi’nde sermaye temsilcilerinin ağırlıkta olduğunu ifade eden çay üreticileri teklifin derhal geri çekilmesini talep etti.

Hopa’da ise Hopa Parkı’ndan Hopa Meydanı’na yürüyüş yapıldı. Kanun teklifi geri çekilene kadar mücadele edeceğini ifade eden Hopalı çay üreticileri, yürüyüş sırasında sık sık “Emeğine, suyuna, çayına sahip çık”, “AKP yasanı al başına çal” sloganlarını attı. Hopa Meydanı’nda açıklama yapan çay üreticileri, halktan gizlenen yasayla çay üreticilerinin emeğinin özel sektöre, tüccarlara peşkeş çekilmek istendiğini ifade etti. “Bu iktidar halk düşmanıdır” diyen çay üreticileri, kanunu teklifinde çay üreticilerine sözleşmeli

Çaykur’u yok ediyorlar

Çaykur’un zaten kendi istedikleri gibi yönetilmediğini ifade eden çay üreticileri, Çaykur’un üreticilerin güvenesi olduğunu vurguladı. Kanuna göre çay fiyatının Ulusal Çay Meclisi tarafından belirleneğini hatırlatan çay üreticileri, bu meclisin başında da Orçay’ın patronu olduğunu vurguladı.

“Bu yasaya karşı susmayacağız”

Bu yasaya karşı susmayacaklarını ifade eden çay üreticileri, kanun teklifinin son viraj olduğunu vurguladı. Çay fiyatının serbest piyasada sermayedarların çıkarlarına göre belirleneceğini ve bunun da alenen kendi ekmeklerine göz dikmek olduğunu ifade eden çay üreticileri, kanun teklifi geri çekilene kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

“Seçimleri bekleyecek vakit yok”

Seçimleri bekleyecek vaktin olmadığını söyleyen çay üreticileri, emeklerine sahip çıkacaklarını vurgulayarak açıklamalarını bitirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur