İBB’ye bağlı Ağaç AŞ’deki işçi düşmanlığı sürüyor: Amirlerini şikayet eden işçi sürgün edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı iştiraklerden Ağaç AŞ'de DİSK/BTO-Sen üyesi işçilere yönelik sendikal baskı sonucu bine yakın işçi sendikadan zorla istifa ettirildi. Bir işçi amirleri hakkında şikayetçi olunca sürgün edildi. Bu işçi düşmanı tavra rağmen DİSK/BTO-Sen'in işyeri toplantılarındaki işçi katılımı dikkat çekti

İBB’ye bağlı Ağaç AŞ’deki işçi düşmanlığı sürüyor: Amirlerini şikayet eden işçi sürgün edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iştiraklerden Ağaç AŞ’de işçiler DİSK’e bağlı Birleşik Tarım Orman İşçiler Sendikası’nda (BTO-Sen) örgütlenmeye başlayınca baskılar da arttı.

İşten atma tehdidiyle sendikadan istifaya zorlanan işçiler, Türk İş’e bağlı Ağaç-İş’e geçmeye zorlanıyor. Bu süreçte bine yakın işçi zorla DİSK/BTO-Sen’den istifa ettirildi. Bunun yanı sıra sendikal faaliyet yürüten işçiler de işten çıkarıldı.

Amirlerini şikayet edince sürüldü

DİSK/BTO-Sen’e üye olmasıyla üzerindeki baskıların arttığını ifade eden Ağaç AŞ işçisi Muammer Almaz, amirlerini bir kamu aracında fuhuş yaptığını söyleyerek şikaye etmesinin ardından kendisine iftira attığını ve bu yüzden de işten çıkarılacağı söylendi. Almaz’dan, şahitlerinin de olduğunu söyleyince Yunus Emre Sapçı’nın işinden olmaması için şikayetçi olmaması istendi. Almaz bunu kabul etmeyince sürgün edildi. Şoförlük pozisyonundaki Almaz, daha ağır koşullarda çalışacağı birimlere sürüldü.

Hakkı Yükrük, Aylin Tomaçoğlu tarafından defalarca tehdit edildiğini ve DİSK’ten istifa edip sarı sendikaya üye olmaya zorlandığını söyleyen Almaz, “Başta Hakkı Yükrük olmak üzere, tüm emek düşmanları yargı eliyle hak ettikleri cezaları alacaklardır” dedi.

Almaz; Hakkı Yükrük, Aylin Tomaçoğlu, Mustafa Kibar, Huriye Hız ve Yunus Emre Sapçı hakkında sendikal hakların kullanılmasını engellemek, mobbing yapmak ve kamu görevindeki araçta fuhuş yapmak suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

İşçi düşmanlığına rağmen örgütlenme sürüyor

Ağaç AŞ’deki bu işçi ve sendika düşmanı tutuma rağmen işçiler DİSK/BTO-Sen’de örgütlenmeyi sürdürüyor. İşverenin teşvikiyle organize edilen sarı sendika Ağaç-İş’in toplantısına işçilerin katılımı olmazken DİSK/BTO-Sen’in işyeri toplantılarındaki işçi katılımı dikkat çekti. Ağaç AŞ’nin Küçükçekmece şantiyesinde konuşan DİSK/BTO-Sen uzmanı Şeref Özcan, pek çok işyerinde yeniden çoğunluğu sağlamaya başladıklarını ifade ederek “İstanbulluyu da yanımıza alacağız. Yeter ki hep birlikte sesimiz çıksın” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur