1 Mayıs’a giderken ne okumalı (I): Tarihi, ustalardan dinleyelim

1 Mayıs'a sayılı günler kala memleketin dört bir yanında son hazırlıklar da yapılırken Sendika.Org olarak siz okurlarımıza bir yazı seçkisi hazırladık. İki bölümde yayımlayacağımız seçkinin ilk bölümü 1 Mayıs'ın tarihine dair

1 Mayıs’a giderken ne okumalı (I): Tarihi, ustalardan dinleyelim

1 Mayıs’a sayılı günler kala memleketin dört bir yanında son hazırlıklar da yapılırken Sendika.Org olarak siz okurlarımıza bir yazı seçkisi hazırladık. İki bölümde yayımlayacağımız seçkinin ilk bölümü 1 Mayıs’ın tarihine dair.

Seküler toplumların en kuvvetli çentiği

1990’da Observer’da Paskalya üzerine yazan Michael İgnatieff, 14 Temmuz (Büyük Fransız Devrimi anısına ulusal bayram günü) hariç “seküler toplumların dinsel ritüellerin yerine alternatiflerini sunamadıkları”ndan bahsetmesi üzerine İngiliz Marksist tarihçi Eric Hobsbawm, bu konudaki en büyük çentiğin 1 Mayıs’la atıldığını ifade eder.

1 Mayıs’ın tarihine dair Hobsbawm ve Rosa Luxemburg’un yazılarının yanı sıra, 1 Mayıs’ın tarihine ilişkin çok tekrarlanan hatalara dair bir uyarı niteliğinde olan Ergün İşeri’nin yazısını, tam olarak bu topraklarda olmasa da Osmanlı’nın ilk 1 Mayıs’ı ve sonraki 1 Mayıs’lara etkilerine dair Tuba Güneş’in yazısını ve son olarak da Lenin’in 1904 Nisan’ında 1 Mayıs için kaleme aldığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur